které proslulo svými termálními koupelemi. Ovšem ne tak ledajakými. Najdete zde hned tři lázeňské areály s celoročním provozem. Všechny se mohou pyšnit léčivou vodou, jež pomáhá při onemocnění kloubů, revmatických obtížích, poruchách srdce, či gynekologických problémech. Nicméně neslouží jen nemocným, i zdraví lidé tu zažijí příjemnou relaxaci a odpočinek.

Lázně slouží veřejnosti, a proto si do nich lze zakoupit vstupné stejně jako třeba do aquaparku.  Navíc nabízejí velice příjemnou alternativu k u nás oblíbeným maďarským.  Jede se tam totiž zhruba stejně dlouho, a prakticky za stejné peníze se zde dočkáte přeci jen lepšího komfortu, Čechy takřka nepotkáte, a ještě k vám budou všude přistupovat s úctou náležející platícím zákazníkům.

Místní klientelu tvoří spíše starší němečtí občané, což může leckoho i odradit.  Senioři se ale chovají bezkonfliktně a bezproblémově. Někteří dokonce rádi podebatují o kvalitě piva, či o počasí. Ostatně sama jsem se opakovaně setkala s tím, že mi třeba pochválili klobouk, či plavky a když se partnerovi udělalo v bublinkové lázni nevolno, přihlížející paní hned radila, kde vyhledat zdravotnici.

Tři areály, tři rozdíly

Areál Therme 1 se může pyšnit neobyčejným Saunahofem, kde se v budovách klasického starého statku nachází zhruba šest saun. Netradiční prostředí ovlivnilo názvy i  nabídku „potíren“. Takže tu mají bramborový sklep s dřevěnými lavicemi, nebo saunu s vůní sena, kde vám uschlá tráva přímo štípe v nose.

Solné komoře pak vévodí panel s větvičkami, po nichž neustále stéká slaná voda, která se vypařuje do místnosti. Venku se pak můžete vykoupat v kamenných bazéncích s vodou o teplotě přes padesát stupňů, jedná se tedy o neupravený termálního pramen, jenž se musí jinak chladit. Ovšem ponořit se do nich jde pouze se zaťatými pěstmi.

V selském dvoře nechybí ani venkovní lehátka, kde mohou unavení návštěvníci spočinout. Saunování je totiž pěkná dřina. Nicméně pokud si zakoupíte vstup i do vedlejšího termálního areálu, můžete se osvěžit v bezpočtu bazénků, nejstudenější tu má třicet stupňů. V případě nepříznivého počasí se lze schovat i do vnitřních krytých bazénů. Místní schwefel gas bad, čili intenzivní bublinková koupel ale nedosahuje kvalit své konkurentky v prakticky sousedním Europa Therme.

Do Europa se vyplatí jít hlavně tehdy, když prší, protože poskytuje asi nejkomfortnější vnitřní uspořádání, kde lze strávit hodně času. Venku nabízí umělou jeskyni s vířivými proudy, nebo oblíbenou Kneippovu koupel, čili namáčení organismu v teplé a studené vodě.  Navíc schwefel gas bad, bublinková koupel je tak účinná, že se nedoporučuje v ní setrvat déle než zhruba patnáct minut.

Johannesbad stojí poněkud stranou od svých dvou „kolegyň“, kdy velikost odpočinkových ploch v kombinaci s nejnižším vstupným z něj činí atrakci, kterou vyhledávají naprosto neúnosné davy lidí. V běžném denním provozu se sem skutečně nevyplatí chodit. Velice příjemné je však večerní koupání na tzv. „abendkartu“ od 17 hodin za výhodnější vstupné, v rámci něhož vyzkoušíte i mořské vlny, nebo bazény s léčivou horkou vodou.

Gastronomie, obchody

Nabídka obchodů respektuje především potřeby starších turistů, móda, či obuv se nabízí spíše v klasických střizích. V nedalekém Pockingu, však uspokojí své nákupní touhy i mladší ročníky. Vedle továrničky na kravaty, šátky a čepic tu vyrostlo menší obchodní centrum.  Za pozornost stojí i zverimex s velkým výběrem zboží, v němž, zvířata bydlí v naprosto čistých ubikacích, něco podobného jsem zatím v Čechách snad neviděla.

Bad Füssing je spíše turistické město, takže se tu gastronomické podniky doslova přetahují o zákazníky. Vedle tradičních místních pokrmů se tu vaří i třeba asijská, či řecká gastronomie. Já jsem si však velice oblíbila Reiterhof ve Würdingu (jedná se v podstatě o předměstí).  Reiterhof znamená v podstatě jezdecký dvůr.

I zde chovají a cvičí koně, kromě toho ale provozují vyhlášenou restauraci, která nabízí domácí kuchyni založenou na čerstvých surovinách. K většině jídel se podává i salát, jehož si můžete doplňovat z bufetu dle libosti. Pečou tu vynikající dortíky s ovocem a každý den zaměřují vybrané pokrmy vždy na jedno téma, tudíž se tu setkáte s rybími, či řízkovými dny.

K pití si můžete objednat i buttermilch, čili podmáslí, nebo si jako dezert objednat poctivé jahody se šlehačkou. Na Velikonoce se v nabídce objevuje i jehněčí.  Popisovat umění místního kuchaře je ale dost obtížné, musí se prostě ochutnat.

Ubytování

Ve městě není složité získat nocleh i tzv. naslepo, v informačním centru si lze rovněž vyzvednout objemný katalog s nabídkou od hotelů až po penziony. Já jsem hned napoprvé narazila na Appartementhof Aichmühle, kde mluví anglicky. Je tam klid, čisto a majitelé vždy se vším poradí.

Až tady jsem pochopila, jak je příjemné trávit volno v takřka rodinné atmosféře. A ráda se sem vracím. Nicméně podobných hotýlků objevíte ve městě a jeho okolí bezpočet. Bavoráci jsou totiž milí a pohostinní lidé.

Autor: Martina Bittnerová