Nebo, když ne za všechny, tak alespoň za hodně peněz, jak se o tom mohli v březnu přesvědčit návštěvníci Národního muzea v Praze. Na pouhé dva dny, tedy 12. a 13. 3. se vášniví numismatici nebo i třeba jen zvědaví laici mohli pokochat raritou zvanou Double Eagle – legendou americké měny, která je vládou Spojených států amerických považována za národní poklad.
Tato jedinečná dvacetidolarová zlatá mince z roku 1933 v hodnotě téměř 8 miliónů dolarů (cca 144,5 mil. korun) je vůbec nejdražší zlatou mincí na světě. Mince je zajímavá především svou historií. V roce 1933 jí bylo vyraženo několik set tisíc kusů. Do oběhu ale nešly. Prezident F. Roosevelt rozhodl, že budou roztaveny na zlato, a to půjde do národních rezerv USA. Třináct mincí se ovšem, jak už to tak bývá, k danému cíli nedostalo.
Nicméně, i když po části z nich pátrala dokonce tajná služba, mince se postupně objevily až v pozdější době a dnes jsou nesmírně cenné. Není tedy divu, že příležitost spatřit ji přímo v našem hlavním městě využilo v průběhu dvou dnů přes tři tisíce lidí.
Není úplně od věci vědět, že i když podobně vzácných mincí jako je Double Eagle není na světě mnoho, klidně se mohlo stát, že některý z těch tří tisíc návštěvníků s sebou nesl v kapse podobný poklad, byť třeba v menším měřítku. I naše měna má totiž svoje rarity a ty, byť v běžném oběhu si za ně pořídíte sotva dvě vajíčka, ve sběratelském světě mohou mít cenu i staršího automobilu.
Například nejdražší českou mincí, na kterou momentálně můžete narazit, je desetikoruna z roku 1993. Její zvláštnost tkví v tom, že na rozdíl od normálních desetikorun má tato výrazně menší písmenka KČ. Díky tomu horizontální čárka protíná písmeno K tak, že tvoří trojúhelník a dotýká se horní části písmene Č. Na běžné desetikoruně prochází čárka středem písmenek. Desetikorun s podobným „defektem“ bylo v mincovně v Hamburku vyraženo pouze tisíc.