Nejčastěji se s ním setkáte v zaměstnáních, kde jsou větší skupiny pracovníků, ve kterých se jednotliví členové sobě navzájem hodně podobají.
Obětí obvykle bývá ten, kdo se byť jen trochu odlišuje (i v pozitivním smyslu) nebo projevuje vyšší iniciativou či mírou nezávislosti. Základní příčinou bývá špatný styl řízení a osobnostní porucha agresora/ů. Motivem bývá snaha odlišnost dotyčného zvýraznit, zesměšnit jej a poukázat na tak vyšší kvalitu mobbera.
Obvykle se děje často a trvá delší dobu. Mobbing na pracovišti nevznikne ze dne na den a prochází vícero fázemi.
- První fáze začíná konfliktem, který nebyl včas a správně vyřešen. Zpočátku lze záležitost urovnat, často se to ale podcení a pak už bývá pozdě. Nedořešení konfliktu tak dává za vznik mocenským hrám na jedné straně a defenzivě a nejistotě na straně druhé.
- Druhá fáze spočívá v zesílení útoků, pomluv a schválností. Často se v této fázi k mobbingu přidávají i další jedinci. Oběť začíná být systematicky vyřazována z kolektivu. Sama pak tíhne k obrannému postoji, čím ztrácí profesní i lidský respekt a stává se logicky outsiderem.
- Třetí fáze je už jen vyhrocení situace. Spočívá v tom, že se utrpení a počínání oběti zveřejňuje. Psychická zátěž staví postiženou osobu do většího stresu, a začíná tak opravdu chybovat. Díky tomu už se dají vždycky najít„oprávněné“ důvody pro kritiku, a tak se oběť ocitá v bludném kruhu. V tuto chvíli je už na pokusy o urovnání konfliktu dohodou pozdě.
Nejlepším způsobem obrany je prevence, tedy vytvoření organizačně manažerské kultury, která neobvyklé pohledy, návrhy, názory, vítá a pracuje s nimi. Je potřeba nehledat viníky, ale řešení.
Ten, kdo cítí náznaky mobbingu, ať už vůči své osobě či vůči někomu jinému, by se neměl k problému obrátit zády, ale měl toto opatrně odkrýt, projednat a stanovit hranice.
Jakmile již jde přímo o mobbing, je ale již více méně pozdě a pravděpodobnost, že oběť se dokáže od trýznitelů vymanit, je malá. V situaci, kdy se člověk začne vnímat jako oběť mobbingu, je nejlepším řešením vyhledat odbornou pomoc a konzultovat jednotlivé kroky následného řešení.
Pokud má oběť na pracovišti přítele, měl by se nejprve pokusit tuto osobu se svou osobou spojit a požádat o pomoc.
Jak poznat, že jste obětí mobbingu?
- mluví o vás za zády a šíří o vás pomluvy, které kazí vaší reputaci
- za vašimi zády dělají legraci.
- nutí vás dělat degradující úkoly
- máte horší postavení v týmu, než ostatní kolegové
- veškeré vaše úsilí a úspěchy na pracovišti jsou hodnoceny negativně.
- zesměšňují vaše chování či vzhled
- nedostáváte žádné další pracovní úkoly, vaše úkoly přebírají kolegové.
- neustále slyšíte jen kritiku své práce
- za práci nejste kladně hodnoceni
- máte obavu, zda svoji práci zvládáte
- nedaří se vám pracovní problémy řešit s nadhledem
Veronika Jeřábková
foto: freedigitalphotos.net