Nejpoužívanější metodou, která dokáže zabránit nežádoucímu otěhotnění, je u nás hormonální antikoncepce. Jako každý léčivý přípravek má i antikoncepce blahodárné a nežádoucí účinky.
Pozitivní účinky jasně převažují, protože pro ženský organizmus přináší nechtěné těhotenství mnohem větší riziko než dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce. Existuje několik způsobů použití antikoncepce, avšak mezi nejžádanější stále patří forma tabletová.
Antikoncepční pilulka
Všechny tabletky obsahují dva hormony, estrogen (ženský pohlavní hormon) a progestin (hormon žlutého tělíska). Obvykle se podávají tři týdny, po níž následuje týdenní přestávka a žena dostane menstruaci. Kritici užívání hormonální antikoncepce se odvolávají na nežádoucí účinky pilulek.
Pravděpodobnost vážnějších nežádoucích účinků je u zdravých žen malá, většinou souvisí s množstvím a formou přijímaných hormonů.
„Nestabilní hladina hormonů především zvyšuje riziko krevních sraženin do plic a poškození jater,“ uvádí gastroenterolog Pavel Kohout. Proto je vhodné užívat antikoncepci s menším obsahem estrogenů (tzv.nízkohormonovou). „Velkým rizikem, souvisejícím s užíváním hormonální antikoncepce ústy je riziko kolísání hladin hormonů v těle,“ připouští Pavel Kohout a dodává: „U žen, které mají častěji průjem či střevní onemocnění je jednoznačně preferována dlouhodobá forma hormonální antikoncepce, která se neužívá ústy.“
Antikoncepční náplast
Vhodnou metodou jsou antikoncepční náplasti, kdy se hormony vstřebávají pokožkou do krve. „Vstřebávání hormonů tak není ovlivněno aktuálním stavem zažívacího traktu a také odpadá první průchod játry,“ tvrdí gynekoložka Elena Figurová z Prahy.
Náplasti jsou založeny na stejném principu jako tablety, ale oproti tabletám nezvyšují riziko cévních komplikací a jejich účinek nenarušuje ani užívání antibiotik. Voděodolná náplast vydrží na těle týden, pak se vymění za novou. Nejčastěji se lepí na břicho, hýždě nebo nadloktí. Nevýhodou je pouze fakt, že cena antikoncepčních náplastí je dvakrát vyšší než u pilulek.
Další antikoncepční metody
- Bariérová antikoncepce – například kondom nebo pesar
- Nitroděložní tělíska – působí mechanicky, chemicky a aktivací obranných mechanismů
- Plodné a neplodné dny
- Přerušovaný pohlavní styk
- Sterilizace – chirurgické přerušení vejcovodů u ženy nebo chámovodů u muže
- Chemická antikoncepce – využívá látek, které při kontaktu ničí spermie nebo omezují jejich pohyblivost
Zajímavosti
Mnoho žen občas zapomene pilulku užít, čímž se dostává do frustrující situace. Evropská studie sledující vzorek více než 6500 evropských žen ve věku 16-30 let zjistila, že 19 procent z nich zapomene užít během jednoho cyklu jednu či více pilulek. Tím praktická spolehlivost pilulek výrazně klesá.