co dělat, pokud s výpovědí zaměstnavatele nesouhlasíme. Obecným mýtem totiž je, že pokud s výpovědí nesouhlasíme a myslíme si, že nám byla dána neprávem, stejně se nedá nic dělat. Jenže tomu tak není…
Samozřejmě ne vždy se proti výpovědi můžeme úspěšně bránit, ale zákon vymezuje několik případů, kdy to možné skutečně je. Záleží především na tom, zda je možné výpověď označit za neplatnou či nikoliv.
Neplatnost výpovědi může být dána například tím, pokud zaměstnavatel neuvedl výpovědní důvod, nebo důvod, který uvedl, nepatří k zákonným důvodům, pro které je možné výpověď zaměstnanci dát, popřípadě je zaměstnanec v situaci (například na neschopence), kdy mu výpověď ve většině případů dát nelze.
Pokud máme za to, že je výpověď neplatná, můžeme zaměstnavateli oznámit, že pracovní poměr trvá i nadále a zaměstnavatel je povinen nám přiznat náhradu mzdy či platu ode dne, kdy jsme mu danou skutečnost oznámili do doby přidělení práce (návratu do práce), kdy nám bude náležet běžná mzda, nebo do platného ukončení zaměstnání.
Dané informace se netýkají jen výpovědi, ale i zrušení pracovního poměru, například pro hrubé porušení povinností. Neplatnost výpovědi či zrušení může stejným způsobem napadnout též zaměstnavatel.
Jemu potom do doby, než zaměstnanec opět zahájí práci, či platně ukončí pracovní poměr, přísluší náhrada škody, a to ode dne, kdy zaměstnanci oznámil, že pracovní poměr trvá.
Žaneta Pixová