ve znamení nákupů školních pomůcek. Papírnictví praskají ve švech, rodiče stojí bezradně nad regály a přemýšlí, které z desítek pastelek a penálů svým ratolestem koupí. Zvlášť pokud máte doma prvňáčka, bývá výběr těžký. Připravili jsme pro vás několik rad, jak zvládnout nákupy bez stresu.

Hello Kitty nechte v regále, zaměřte se na kvalitu

Ať už jde o nákup školní tašky nebo pastelek, upřednostňujte kvalitní výrobky ověřených značek před záplavou barevných asijských no name výrobků. Vyhněte se nákupu v tržnici nebo supermarketu. Tašku bude vaše dítě nosit den co den, vyberte kvalitně ušitou, anatomicky tvarovanou a dítěti ji vyzkoušejte. Aktovka by se měla opírat o záda v oblasti beder. Ujistěte se, že má dobře padnoucí polstrované popruhy, které jdou dostatečně posunout, a bezpečnostní prvky (odrazky, výrazné barvy atd.).

Starší školáci dávají přednost batohům nebo taškám přes rameno. Ze zdravotního hlediska to dobrá volba není, ale v období puberty s tím už těžko něco uděláte. Pokuste se se svým „puberťákem“ vybrat alespoň kvalitní tašku z pevného, ale ne těžkého materiálu s polstrovaným popruhem.

Nákupem kompletního penálu ušetříte čas, ale přiděláte starosti sobě i dítěti

Není nic snazšího, než koupit třípatrový penál s Barbie nebo Spidermanem vybavený vším od pastelek po pravítko. Se začátkem školního roku ale zjistíte, že pastelky se lámou a štěpí na třísky, guma negumuje a pravítko se zlomilo po prvním pádu z lavice. O zkřížených nebo rozjetých hrotech plnicích per ani nemluvě. Tím dítěti nástup do školy rozhodně neusnadníte.

Penál s Barbie klidně kupte, ale prázdný a vybavte ho kvalitními pomůckami. Kvalitní pryže se nelámou a nedrolí, nemažou se a gumují, co mají. Pastelky specializovaných výrobců, např. Faber-Castell nebo Stabilo, jsou nejen opatřeny nárazuvzdornou úpravou tuh, ale obvykle přináší i něco navíc: ergonomický trojhranný tvar, různé výřezy nebo protiskluzové nopy, variantu pro leváky i praváky. Některé typy jsou gumovatelné nebo rozmyvatelné vodou.

Čím psát první řádky?

Dnes se již ve školách psaní plnicím perem nevyžaduje, můžete tak vybírat mezi rollery nebo kuličkovými pery. Vyrábí se i v úpravě pro leváky. Zajímavostí jsou rollery se speciálním inkoustem, které umožňují „gumování“ napsané stopy koncem pera. Naleznete je pod názvem FriXion. Plnicí pera určená pro školáky jsou osazena hrotem z nerez oceli se speciální povrchovou úpravou (například iridiovou). Pera i rollery jsou obvykle opatřeny zábranou proti kutálení, některé mají dokonce i místo na jmenovku.

Jak je zmíněno výše, povinnost psát plnicím perem již není. Na druhou stranu, pro rozvoj motoriky dětské ruky je psaní plnicím perem neoddiskutovatelně stále tou nejlepší variantou. Pokud dítěti od začátku školní docházky dopřejete kvalitní plnicí pero, možná v něm k tomuto ušlechtilému způsobu psaní vypěstujete lásku na celý život.

Zdroj: penshop.cz