Stačí chvilka nepozornosti a oheň je takříkajíc na střeše. Převrátíte hrnek s kávou na klávesnici firemního notebooku, shodíte regál se zbožím anebo vám na zem spadne kávovar, za který váš šéf zaplatil bezmála padesát tisíc korun. Výčet pravděpodobných, jakožto i těch velmi nepravděpodobných nehod, je dlouhý jako týden před výplatou. A když máte „den blbec“ a způsobíte zaměstnavateli škodu, můžete na ni (na výplatu) zapomenout. Naštěstí se můžete chránit pojištěním odpovědnosti.
Jak funguje pojištění odpovědnosti zaměstnance?
Pojištění odpovědnosti zaměstnance je specifický produkt, který se hodí pro zaměstnance, jimž při výkonu práce hrozí, že způsobí materiální nebo zdravotní škodu zaměstnavateli. V podstatě jde o variantu klasického pojištění odpovědnosti za škodu v běžném životě, jinak také „pojistku na blbost“.
Na otázku, jak velkou náhradu škody po vás může zaměstnavatel požadovat, se nabízí několik možných odpovědí. Dle Zákoníku práce má v případě škody způsobené nedbalostí právo na úhradu do výše 4,5 násobku platu. Pokud však škodu způsobíte úmyslně, pod vlivem alkoholu nebo drog, nesete odpovědnost v plné výši a nepomůže vám ani kvalitní pojištění odpovědnosti. Zároveň je dobré vědět, že prokazovací povinnost je na straně zaměstnavatele.
Zrádná může být dohoda o odpovědnosti za svěřené hodnoty či jiný typ hmotné odpovědnosti. Na základě této úmluvy hradí zaměstnanec škody v plném rozsahu a svou nevinu musí prokázat. O významu pojištění odpovědnosti zde nemůže být pochyb.
Kdo by měl o pojištění uvažovat, a pro koho se nehodí?
Jak ale definovat profesi, pro kterou se ochrana před potenciální škodou hodí – a naopak práci, kde je naprosto zbytečná? Někteří zaměstnavatelé pojištění odpovědnosti vyloženě vyžadují. Jmenovitě jde o profesionální řidiče a mnohdy také o operátory vysokozdvižných vozíků či pracovníky manipulující s drahým zbožím.
Ale co když vaše práce spočívá v poklidné administrativě za pracovním stolem? I v takovém případě se vám může pojištění odpovědnosti zaměstnance vyplatit. Třeba když omylem poškodíte luxusní vybavení kanceláře.
Výjimkou nejsou ani zaměstnanci na home office, a to ani v případě, že při práci využívají vlastní notebook. Ke škodám totiž může dojít také ve virtuálním prostředí – nedopatřením smažete důležité soubory a nestihnete v řádném termínu dokončit zakázku. Zaměstnavatel přijde o klienta a po vás může požadovat ušlý zisk.
Vzhledem k tomu, že pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou zaměstnavateli nepatří mezi nejdražší produkty (pojistné se pohybuje řádově ve stokorunách za rok), není jediný racionální důvod, proč se jeho prostřednictvím nechránit a oprostit se v práci od zbytečného stresu a myšlenek typu „co by, kdyby“.
Zdroj obrázku: fizkes / Shutterstock.com