Následující řádky vám představí základní typy úvěrů, které si můžete zřídit a udělat si jasnou představu.
Úvěry a půjčky se dají rozdělit podle několika kritérií. Existují bankovní půjčky, nebankovní půjčky, hotovostní a bezhotovostní půjčky, účelové a neúčelové půjčky, hypotéky, leasingy i kontokorenty. Navzájem se od sebe tyto úvěry liší, ale vždy mají jedno společné – je potřeba je splácet.
Spotřebitelské úvěry
Spotřebitelský úvěr může být hotovostní i bezhotovostní a slouží k řešení nenadálých potřeb. Obvykle se o něj žádá u banky. Žadatel musí splňovat jistá kritéria, mezi která patří čisté záznamy v registrech dlužníků a dostatečná výše příjmů. V současné době můžete úvěr získat i u nebankovních společností.
V souvislosti se spotřebitelským úvěrem se také hovoří o účelovém a neúčelovém úvěru. U účelových úvěrů jsou zpravidla nižší úroky, na oplátku, na oplátku však musí žadatel bance sdělit, na co si peníze půjčuje. Patří mezi ně například hypotéky. Z logiky věci tedy vyplývá, že neúčelové půjčky jsou jejich opakem, úroky jsou vyšší, ale banka se neptá, na co peníze slouží.
Americká hypotéka
Americká hypotéka je v podstatě neúčelová půjčka, při které za půjčené peníze ručíte nemovitostí.
Při žádosti o americkou hypotéku, banka prověřuje bonitu žadatele a jeho platební historii. Svou roli však hraje i věk a bydliště žadatele spolu s dalšími nezbytnými informacemi.
Kontokorentní úvěry
Banky svým klientům často nabízí možnost čerpání peněz do mínusu. To znamená, že klient může používat peníze banky do výše stanoveného limitu. Jedná se o rezervu na běžném účtu, kterou je potřeba vždy do jednoho roku bance vrátit. Půjčená částka se úročí příslušnou úrokovou sazbou.
Kreditní karta
Další možností, jak mít k dispozici rezervu, je kreditní karta. S tou se pojí i termín bezúročné období, což znamená, že ve chvíli, kdy začne čerpání peníz z kreditky, spustí se toto období, obvykle trvá jeden měsíc. Během této doby se za půjčku nic neplatí, pokud jsou peníze zpět do stanovené lhůty, nezaplatí se na úrocích ani koruna.
Každá banka má jinak dlouhé bezúročné období a jinak i počítá úroky. Například Česká spořitelna Místo úrokové sazby v procentech počítá úrok v korunách. Za každých vypůjčených 500 Kč se platí 10 Kč.
Leasing
Nejčastěji se využívá při financování automobilů, ale je možné si ho vzít i na řadu dalších produktů. Při leasingu je nutné počítat s tím, že sice můžete danou věc využívat, ale fakticky vám nepatří.
Peníze na klik
Existuje i jiná možnost, jak mít železnou rezervu a nic za ni zbytečně neplatit. Peníze na klik od České spořitelny toto umožní. Do té doby, než začnete peníze čerpat, nic za ně neplatíte. Výhodou je i to, že peníze máte okamžitě k dispozici. Odpadá tak riziko zřízení nevýhodné půjčky ve stresové situaci.
Půjček a úvěrů je na trhu nepřeberné množství. Při jejich zřizování je důležité řádně si přečíst podmínky a prověřit si výši RPSN a úroků. Více než jinde zde platí přísloví dvakrát měř, jednou řež.
Zdroj obrázku: pathdoc / Shutterstock.com