nezávislými hypotečními makléři? V čem se vlastně takové nabídky nezávislých hypotečních makléřů liší od nabídek hypotečních domů a bank? V čem spočívají výhody takového postupu získání hypotéky, a v čem je možné vidět naopak nevýhody?
Základní odlišnost vyřizování hypotéky přes nezávislého hypotečního makléře je v tom, že bychom měli získat skutečně nezávislou nabídku všech reálně dostupných hypoték. Makléř by nám měl umět poradit, která hypotéka by vzhledem k našim požadavkům a možnostem byla nejvhodnější. Nebo zda se nám vyplatí například refinancování hypotéky.
Tolik základní teorie, v praxi je to ovšem někdy obtížnější, ne všichni nezávislí hypoteční makléři totiž disponují nabídkami všech hypotečních domů. Některé banky dokonce ani neumožňují nabídku svých hypoték přes nezávislé zprostředkovatele, proto bychom se k nabídkám těchto hypoték přes makléře ani nedostali.
Další co může být v praxi někdy komplikací, je i situace, kdy makléř sice disponuje mnoha nabídkami, ale umí, nebo přednostně sjednává jen produkty některých bank, u kterých získá nejvyšší provizi. To pak samozřejmě pro klienty ztrácí základní výhodu sjednání hypotéky přes nezávislého hypotečního makléře, a to právě onu proklamovanou nezávislost.
Obrovskou výhodou naopak je, pokud je makléř skutečně důvěryhodný a navíc se tzv. vyzná. Potom nejenže nám nabídne hypotéku přesně podle našich vytyčených parametrů, ale navíc mnohdy dovede vyjednat i takzvanou výjimku. Tou může být třeba slevení požadavků z hlediska bonity, nebo hodnoty zástavy. Což jsou věci, které bychom sami u banky vyjednávali jen těžko.