Oba mí rodiče zemřeli na AIDS a já sama jsem před pěti lety zjistila, že jsem HIV pozitivní. U nás v Namibii je takto postižena pětina populace. Bylo to pro mě opravdu těžký období. Nejhorší bylo říci o své nemoci rodině.  V roce 2009 jsem navíc otěhotněla a vzhledem ke svému stavu jsem začala mít strach. Bála jsem se o život, protože jsem od lidí slyšela, jak je těhotenství s HIV nebezpečné.

Během těhotenských prohlídek mi sestra na klinice doporučila krmit dítě místo kojení raději sunarem. Zabrání se tak riziku nákazy při kojení. Na to jsem ale neměla peníze. Tak mi poradila zajít do organizace Člověk v tísni. Byla jsem v osmém měsíci, a tak jsem se bez dlouhého přemýšlení šla zaregistrovat.

Pozvali mě na promítání vzdělávacího videa o přenosu HIV z matky na dítě a pak s námi o celé věci dál mluvili. Zjistila jsem, že moje dítě má šanci narodit se zdravé a rozhodla se pro porod císařským řezem, aby bylo riziko přenosu menší než u běžného porodu.

Zanedlouho jsem porodila holčičku. Byla zdravá a testy HIV vyšly negativně! Jsem velice šťastná a těším se, že jí připravím mnohem lepší budoucnost. Díky dárcům z ČR dostávám pro ni náhradní kojeneckou stravu. Každých 14 dní dostaneme skoro dvoukilovou plechovku sušeného mléka.

V programu je nás přes 120 a všechny mámy dostávají nějakou formu pomoci – jídlo pro děti, sociální podporu, poradenství okolo léčby. Mé holčičce je nyní 6 měsíců a já si v současnosti intenzivně hledám zaměstnání, abych jí mohla zajistit alespoň to nejnutnější.

———————————————————————————————————————————————————

V zemi působíme od roku 2003 a zaměřujeme se na prevenci přenosu viru HIV z matky na dítě a na podporu žen postižených HIV/AIDS. Téměř 20 procent obyvatel Namibie je HIV pozitivních, v zemi je přibližně padesátiprocentní nezaměstnanost, průměrná očekávaná míra dožití je 50 let. Člověk v tísni poskytuje podporu HIV pozitivním matkám. Její součástí je psychosociální poradenství, vzdělávací aktivity a materiální podpora, která je jim poskytována v podobě dětské kojenecké výživy nakoupené za peníze českých dárců. Do programu pomoci jsme zapojili 128 matek s dětmi, kterým jsme mohli na místě tuto výživu nakoupit a zabránit tak riziku přenosu viru HIV při kojení.

Od prosince 2010 Člověk v tísni poskytuje skrze svou nástupnickou organizaci Namibian People in Need podporu chudým lidem ve venkovských oblastech prostřednictvím distribuce koz. Zatím byly obdarovány 3 svépomocné skupiny a 3 chudé rodiny. Každá dostala 14 koz a jednoho kozla. Celkově jsme tedy díky podpoře českých dárců mohli rozdat 90 koz.

V roce 2004 založil Člověk v tísni chráněnou dílnu, která zaměstnává ženy postižené HIV/AIDS. Ženy v dílně i nadále vyrábějí umělecké rukodělné výrobky, které jsou prodávány na místním trhu či dováženy do ČR. Příjmy z prodeje jsou investovány zpět do chodu dílny.

Zdroj: www.clovekvtisni.cz