Zabaví se u nich všechny děti bez rozdílu věku, od nejmenších školáků až po teenagery na střední. Prostřednictvím interaktivních programů si mohou hrát na dospělé nebo zkusit, jaké to je, být podnikatelem. Žáci na druhém stupni se pak mohou spolu se středoškoláky zapojit do online detektivky Tajuplná cesta. K motivaci přispívají i atraktivní ceny, které mohou děti získat.
Česká spořitelna svými výukovými online hrami pro děti navazuje na projekt Abeceda peněz, který zábavnou formou učí děti pracovat s penězi. Během hraní si na webu mohou vyzkoušet, jak funguje koloběh peněz v rodině i v běžném životě. Každá online hra je přizpůsobena věku dětí, tomu odpovídají i konkrétní úkoly, které má dítě plnit.
Všechny úkoly jsou koncipované tak, aby je zvládly děti samy. „Také máme doma školáky a víme, jak je to nyní pro rodiče náročné. Záměrně jsme náplň online Abecedy peněz připravili tak, aby v průběhu programu děti nepotřebovaly neustálou přítomnost dospělého. Hry i soutěže mohou zpracovávat samostatně,“ vysvětluje David Hubáček, šéf finančního vzdělávání v České spořitelně.
Začátky malého hospodáře
Už nejmenší školáčci si mohou vyzkoušet, jak funguje rodinný rozpočet. Ve hře pro malé hospodáře poznávají základní pojmy a učí se na jednoduchých zadáních chápat, že peníze se musí vydělat. A utrácet s rozumem. „Hravou formou je učíme, jak kolují peníze v rodině, odkud je rodiče berou a co všechno je potřeba z nich každý měsíc zaplatit,“ popisuje David Hubáček.
Zahraj si na manažera
Starší děti, přibližně od 4. třídy, si vyzkouší, jaké to je, pořádat školní akci a mít na starosti rozpočet. Přitom pochopí, jak fungují příjmy a výdaje. A na vlastní kůži se přesvědčí, jak je důležité neutrácet víc, než si mohou dovolit. Průvodci Tom a Alenka dětem vždy všechno vysvětlí a děti si tak během učení užijí spoustu zábavy.
Tajuplná cesta
Tady už jde o hodně! Teenageři si totiž mohou v počítačové hře zahrát o hodnotné ceny. Dobrodružná detektivka zavede hráče do Londýna, kde si musejí poradit coby cizinci-brigádníci. „Tajuplnou cestu jsme vytvořili speciálně pro věkovou skupinu 14–18 let. Svým obsahem odpovídá tomu, co by mladí lidé měli o světě financí vědět. Učí je se v něm pohybovat, vysvětluje pojmy a upozorňuje na nástrahy, s nimiž se mohou setkat,“ popisuje David Hubáček. Fakt, že jde o počítačovou hru, je podle něj velmi důležitý. „Nestojíme u tabule a nevysvětlujeme mladým lidem nudné pojmy. Ale v napínavé hře jim umožňujeme prožít všechny možné situace,“ doplňuje.
Buďte kreativní
Pokud nechcete, aby děti vysedávaly celé dny před obrazovkou počítače či tabletu, pomůžeme vám je zabavit jinak! Na webu Abecedy peněz najdete pravidelně nové výzvy, které mohou vaše děti plnit. Jestliže se budou chtít zúčastnit některé ze soutěží, čekají je atraktivní ceny.
Máte-li naopak čas a chuť si zahrát s dětmi, vyzkoušejte staré dobré deskovky. Osvědčenou klasikou jsou Monopoly. Možná doma máte starší hru, kde se používaly papírové peníze. Tvůrci jdou s dobou a v současné době už si můžete pořídit novou verzi, která používá kartu a terminál. Děti se díky tomu naučí nenásilnou formou pracovat s elektronickými penězi. A budou mít náskok, až dostanou svou vlastní kartu.
Dlouhou tradici mají u nás i Dostihy a sázky. Mnozí z nás u nich v dětství trávili dlouhé hodiny. Vzrušení z dostihového světa však má ještě jeden rozměr, nenásilnou formou učí děti základům finanční gramotnosti. Základem tu je rychlé, ale strategické rozhodování a plánování. To se bude dětem jistě hodit i v běžném životě.