poskytována peněžitá pomoc v mateřství, jejímž účelem je alespoň z části nahradit ušlý příjem ze zaměstnání (či podnikání). Peněžitá pomoc v mateřství je dávkou nemocenského pojištění, a jako taková je obecně podmíněna účastí na tomto pojištění v době nástupu na mateřskou dovolenou a zároveň po dobu alespoň 270 dnů v období posledních 2 let.
Nárok na dávku má však i žena, která nastoupila na mateřskou v tzv. ochranné lhůtě 180 kalendářních dnů od skončení pojištění.
Peněžitá pomoc v mateřství se poskytuje ode dne nástupu na mateřskou dovolenou, nejpozději však od 6. týdne před očekávaným dnem porodu. Žádost o vyplácení dávky žena podává svému zaměstnavateli, případně bývalému zaměstnavateli. Peněžitou pomoc v mateřství pak vyplácí Správa sociálního zabezpečení, a to po dobu 28 týdnů, u vícečetného porodu 37 týdnů.
Výše dávky činí 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Denní vyměřovací základ se určí jako podíl příjmů a počtu započitatelných kalendářních dnů za rozhodné období (obvykle 12 kalendářních měsíců). Maximální denní vyměřovací základ činí 1 444 Kč, tj. za měsíc může být vyplaceno nejvýše 31 335 Kč.
Pokud žena nesplní podmínku potřebné délky účasti na nemocenském pojištění, nevznikne jí nárok na peněžitou pomoc v mateřství. V tom případě má nárok na poskytnutí rodičovského příspěvku již ode dne porodu. Lékař by ji také s ohledem na její zdravotní stav před porodem mohl uznat práce neschopnou s nárokem na nemocenské.
Autor: JUDr. Nataša Randlová, Advokátní kancelář Randl Partners
Potřebujete poradit v oblasti pracovně právních vztahů? poradna@netwebs.cz