Perličky bylo možné směňovat za jiné zboží. Perla byla uctívána po mnohá lidská pokolení jako jeden z nejvzácnějších darů přírody. Dokonce byla považována za magický prostředek  k navozování neviditelné úrovně universa s člověkem. Ve starověku a to hlavně v Indii se prášek z perly používal  při boji proti zákeřným chorobám. Nemocný si prášek rozmíchal ve víně a vypil. Léčila se tak převážně epilepsie a formy šílenství.

Jak vlastně vzniká perla? Každý z nás si ze školy pamatuje, že se pod plášť perlotvorky dostane zrnko písku, které se začne obalovat perleťovým leskem, což je ve skutečnosti výsledek obranného mechanismu mušle. Získávání divokých perel nebo-li perel přírodních bylo pro domorodce před objevením umělé kultivace velmi nebezpečné a stálo  mnoho životů.  Takový ponor pro černou perlu v Polynésii představoval  nebezpečí  hloubky 30 m a  moře plné žraloků. Přitom pouze  jedna z  15 000 vylovených perlotvorek obsahovala žádanou perlu. Právě černé polynéské perly jsou ty nejkrásnější a také nejdražší a právem si zaslouží přízvisko „královna perel“.

V dnešní době se již převážně setkáme s umělým pěstováním jak sladkovodních tak mořských perel. Perly se pěstují na velkých jezerech za tímto účelem vybudovaných  v Číně, Japonsku nebo Vietnamu. Sladkovodní perly tak vznikají v perlorodkách, což je rod sladkovodních mlžů. Mořské perly jsou vypěstovány v perlotvorkách, což je rod mořských mlžů s masivními plochými lasturami.

Umělá kultivace je proces, kdy se do útrob perlorodek vkládá kousek tkáně jiné perlorodky ve tvaru kuličky, který se postupně obaluje ochranným povlakem a vzniká perla. Jedná se o velmi přesný a rychlý chirurgický zákrok a ihned poté se perlorodky/perlotvorky vracejí zpět v koších do teplých lagun. Důvodem, proč jsou sladkovodní perly levnější než ty mořské je také to, že  v jedné perlorodce může růst až 20 perel současně.

V dnešní době je velmi pestrá nabídka šperků z perel sladkovodních i mořských. Jedná se převážně o náhrdelníky, náramky nebo prsteny a náušnice.  V rukách šikovného zlatníka vznikají krásné šperky s perlami vsazené do stříbra či zlata v bílé nebo žluté barvě. Perly se rozlišují podle velikosti, tvaru a barvy. To vše má vliv na konečnou cenu šperku.

Vraťme se ještě k perlám a pověrám. Říká se, že perly nosí slzy nebo také, že perly si musíte koupit sami, že nesmí býti darované. Co přimnělo pradávné národy k takovému smýšlení se již asi nedozvíme, ale máme zjištěné jiné zajímavosti. Říká se, že perly, které se nenosí, ztrácejí lesk. Perla je vlastně živý organismus, který na sebe váže vodu. Pokud je tedy nošena, odčerpává z našeho organizmu energii. Proto také, pokud bude člověk nemocný, ztrácí perly svůj lesk a stávají se matnými. Důvodem je vyzařovaní patologické energie organismu s nedostatkem vody.

Příroda je mocná čarodějka a perla je jedním z těch nejúžasnějších výtvorů, které stvořila.  Skrývá v sobě tajemství a něhu, bohatství i pokoru. Navždy se stane symbolem lásky, manželství a plodnosti, ale také čistoty, nevinnosti  a moudrosti. A je na každém z nás, jakou tajemnou hloubku v zákoutí  naší duše probudí.