nárůst poptávky po zaměstnancích je zřejmý již od poloviny roku 2014. Firmy se stále potýkají s problémy v náboru zaměstnanců, časté jsou neshody mezi požadavky pracovních pozic a kompetencemi uchazečů. Nejvíce s nedostatky bojuje strojírenství a informační technologie. Dobré zprávy přináší odvětví center sdílených služeb, stavebnictví a obchodu. Sektor farmacie v současné době spíše stagnuje, naopak v bankovnictví se očekává nárůst poptávky po uchazečích. Celkově jsou ale firmy ochotné více vyjednávat o svých požadavcích a být kreativnější z pohledu odměňování zaměstnanců.

Ladislav Kučera, Managing Director společnosti Hays Česká Republika uvádí: „Společnosti si nyní velmi dobře uvědomují, jak je důležitá motivace nových talentů a stávajících zkušených odborníků. Zejména v sektorech, kde se kvalifikovaní odborníci obtížně hledají je třeba, aby firmy pracovaly na rozvoji juniorních zaměstnanců. Chce-li si firma své top talenty udržet, musí rozvíjet také systém benefitů.“

Dle průzkumu, který provedla společnost Hays v letošním roce jsou z pohledu uchazečů nejdůležitějšími benefity bonusy (63%), v těsném zástupu pak vzdělávání (61%), možnost práce z domu (59%), volno navíc (42%) anebo možnost využívat slevy na vybrané produkty (21%). Dále kandidáty lákají firemní školky, flexibilní pracovní doba a příplatky na dojíždění do zaměstnání.

Zároveň existují společnosti, které začínají nabízet méně tradiční benefity: jako například příspěvky na kadeřnické služby u firem, kde má osobní vzhled zaměstnanců dopad na podnikání, příspěvky na zdravotní péči a výkony (např. stomatolog), případně místnosti pro aktivity spojené s vírou.

Trendy na českém pracovním trhu podle odvětví

Informační technologie:

V oblasti informačních technologií lze zaznamenat nárůst jak platů, tak poptávky po uchazečích. Od roku 2010 do roku 2014 rostly platy na určitých pozicích v průměru od 21% (od 62 000 Kč do 75 000 Kč u IT manažera) až na 60% (od 25 000 Kč na 40 000 Kč u programátora/analytika). Proto jsou dnes i výběrová řízení náročnější a požadavky na kandidáty rostou, především z pohledu technických dovedností, jazykových znalostí a zkušeností z konkrétních odvětví. Dobrá zpráva je, že absolventi vysokých škol se zaměřením na IT si mohou nejen snadno najít práci, ale při vstupu na pracovní trh jsou také jedni z nejlépe ohodnocených.

Centra sdílených služeb:

Sektor informačních technologií není jediný, který bojuje s jazykovou vybaveností uchazečů, obzvláště v mluvené formě. Podobné problémy hlásí i centra sdílených služeb, jejichž počet výrazně roste: v České republice je nyní více než 150 center sdílených služeb, v roce  2015 se očekává nárůst o dalších více než 15%. Dobrá zpráva je, že investory láká úroveň vzdělanosti a přesouvají do České republiky specifické projekty z IT, Financí nebo HR. Z pohledu jazykové vybavenosti musí uchazeči umět skvěle anglicky a ve většině případů i druhý světový jazyk. Vysoká poptávka je po němčině a francouzštině, paleta požadovaných jazyků se však rozšiřuje i na jazyky jako hebrejština nebo bosenština. Znalost některých jazyků jako němčina, holandština nebo severské jazyky může zvyšovat cenu uchazeče až o 15%.

Strojírenství, výroba a průmysl:

Sektoru nadále dominuje vliv automobilového průmyslu: zavedené závody nyní zvyšují objem výroby. Velmi atraktivními se pro uchazeče stávají vývojová centra automobilek, kde rovněž pracovních nabídek přibývá. Zároveň lze pozorovat, že v souvislosti s nedostatkem specialistů firmy mění strategii a dávají více příležitostí absolventům. Firmy posilují interní vzdělávací programy a dbají na rozvoj juniorů. Cenu kandidáta na trhu určuje řada faktorů: region, velikost a původ firmy a počet let zkušeností uchazeče. Například u inženýra kvality v automobilovém průmyslu se výše mzdy může pohybovat od 27 000 Kč u mladého absolventa bez praxe, až po 80 000 Kč u zkušeného zaměstnance se zodpovědností za více výrobních závodů.

Stavebnictví:

Jeden ze sektorů, který prožívá výrazné oživení, je stavebnictví. Platy odborníků rostou a kandidáti jsou opět ochotni měnit práci. Specifické je, že firmy v tomto sektoru jsou ochotny připlatit za kandidáta se zkušenostmi od přímé konkurence až  20% navíc. Klíčovou pozicí je projektový manažer, který si může dohromady s bonusy ročně vydělat až 2 miliony Kč – z části zde však záleží na úspěšnosti projektu.

Obchod a marketing:

Další sektor, který kandidáty láká na výrazné výdělky, je obchod. Poptávka po obchodnících je stále vysoká. Zároveň jsou firmy znovu otevřeny i náboru absolventů či mladých uchazečů bez zkušeností. Obchodní manažer si v závislosti na segmentu / produktu / brandu může měsíčně vydělat od 50 000 až po 250 000 Kč, což ukazuje skutečně velký rozptyl finančního ohodnocení v tomto odvětví. Sektor finančních služeb je výjimečně nakloněn obchodníkům: nabídek je na trhu práce zhruba o 50% více v porovnání s minulými lety. Oproti tomu obchodních pozic v bankovnictví ubylo o téměř 45%.

Finance, bankovnictví a účetnictví:

Právě finanční sektor je jedním z těch, který je z pohledu otevřených pozic velmi opatrný. V bankovním segmentu v roce 2014 pozic výrazně ubylo: loňský rok přinesl o téměř 25% méně pracovních nabídek ve srovnání s předchozími roky. Důvodem může být jak optimalizace finančních týmů, tak i obecně nízká fluktuace v segmentu. Výhled je však pozitivní: v roce 2015 se co do počtu pracovních příležitostí očekává růst. Sektor financí a účetnictví nenabízí příliš otevřených pozic, i z toho důvodu, že tito pracovníci bývají ve firmách jedni z nejstabilnějších. V rámci optimalizace finančních týmů je méně zejména seniorních pozic, finanční role nyní často kumulují více zodpovědností a v souvislosti s tím dochází na těchto pozicích k růstu platů.

HR, právo a administrativa. Dočasné přidělování zaměstnanců:

Význam HR pozic posiluje, manažerské role v HR se stávají součástí nejužšího vedení firem a podílí se tak na spolurozhodování o budoucím rozvoji společností. Platy však spíše stagnují, v některých případech dochází i k poklesu. V administrativě se platy za podobnou agendu mohou výrazně lišit, i podle sektoru: výkonná asistentka může mít plat od 30 000 Kč, pokud pracuje ve stavebnictví, až po 50 000 Kč, pokud pracuje v mezinárodní advokátní kanceláři.
Co se týče dočasného přidělování zaměstnanců, již dávno není řešením pouze pro dělnické profese. Firmy poptávají specialisty na dočasné přidělení stále častěji – ať už na časové omezené projekty nebo například jako zástup za mateřskou dovolenou.

Farmacie a medical:

Sektor farmacie a medical, který byl ekonomickou recesí uplynulých let zasažen nejméně, zaznamenává změny nyní. V rámci odvětví dochází v současné době ke stagnaci a v jejím důsledku lze pozorovat čtyři hlavní změny: optimalizace týmů a s tím spojený úbytek pracovních nabídek – společnosti již nepřijímají tolik pracovníků, jako dříve. Aby firmy vyhověly svým náborovým potřebám, využívají často služby typu outsourcing. Další změnou jsou mírnější požadavky uchazečů – uvědomují si situaci a jsou ochotni slevit nejen ze svých finančních nároků, ale jsou flexibilnější i z hlediska typu společnosti nebo produktového portfolia. V souvislosti s úsporami přibývá také příležitostí pro juniorní uchazeče.