Pokud bych někdy chtěla bydlet uprostřed města, vybrala bych si Mírové náměstí v Litoměřicích. Lákal by mě některý ze starobylých domů, které pocházejí ze středověku a mají gotické jádro.
Právě toto město se stalo na krátký čas domovem významného českého básníka K. H. Máchy. Žil však stranou náměstí, v ulici, která dnes nese jeho jméno. Historický dům Na Vikárce dnes slouží jako vinárna a restaurace. Právě v tomto objektu Mácha strávil poslední měsíce svého života.
Tehdy tu žil švec a vinárník Lorenz. V prvním patře domku našel ve dvou místnostech domov i K. H. Mácha. Sem se také měla nastěhovat jeho milá Lori i syn Ludvík. Zaměstnání měl zajištěné v kanceláři litoměřického právníka Durase. Právě práce i ostuda z toho, že jeho svobodná přítelkyně čeká dítě, ho vyhnala do Litoměřic. Plány o budoucnosti ale zhatila básníkova smrt.
Dosud se úplně přesně neví, na co zemřel, jestli na choleru, cholerínu, nebo jinou nemoc. Každopádně manželé Lorenzovi byli posledními, kdo se o něj staral. V posledních dnech ho totiž nedoprovázel ani bratr, ani rodiče, ani Lori.
Z původního zařízení pokojů se však nezachovalo nic, přesto tu litoměřické muzeum pečlivě vybudovalo důstojný památník jednomu ze svých nejslavnějších obyvatel.
Panely připomínají básníkův osud, doplňuje je řada obrázků a archivních materiálů. Dokonce tu zaznamenali i další život Lori Šomkové. Nechybí tu ani Máchův plášť s červenou podšívkou, který je vyroben podle vzpomínek jeho vrstevníků.
Zasvěcený průvodce doplňuje expozici výkladem a navíc než dorazíte na Vikárku, provede vás hradbami a ukáže významná místa v okolí Litoměřic, která jsou dobře viditelná.
Vstupenky do památníku se kupují v muzeu na Mírovém náměstí, kde se také setkáte s průvodcem.
Otevírací doba Máchova památníku je denně mimo pondělí od 11 do 16 hodin. Návštěvu můžete spojit s prohlídkou města, kde se v Máchově době hovořilo převážně německy, a které nabízí řadu krásných míst i zajímavých památek.
Autor: Martina Bittnerová