dle povahy výkonu práce. U většiny firem jsou tato pravidla popsána v interních směrnicích společnosti.
Dresscode bývá ve směrnicích popsán dost podrobně, často je zde zmíněno i letní oblečení a obutí. Hodně společností si nepřeje, aby zaměstnanci nosili boty s volnou špičkou a patou, s tím souvisí i český nešvar, pantofle. Hlavně starší generace byla zvyklá, mít pod stolem pantofle a po příchodu do práce se přezout. Pokud zaměstnanec nemůže celý den vydržet v obuvi, v které přišel, doporučují se jiné společenské boty, do kterých se může v práci přezout.
Pravidla jsou jedna věc, realita jiná. Obecně vzato ve společnostech dodržování dresscode nikdo moc nehlídá, pokud tedy nechodíte do práce oblečeni do očí bijícím způsobem. Tak se stává, že kvalita oblékání se pomalu snižuje. Nejrizikovější bývají letní měsíce. Ve chvíli, kdy panuje prázdninová nálada, je teplo, lidé se potí, snaží se oblékat co nejméně. To platí i o obutí, žabky a jiné pantofle jsou hitem již několikáté léto, a málokdo si uvědomuje, že původně se nosily hlavně na pláž.
Tetování je taktéž často zmiňováno v interních pravidlech firmy, ve většině společností je doporučeno nechat tetování zakryto. Právě zde se nejvíce ukazuje, že se směrnice až tak moc nedodržují. Často na nás tetování vykukuje z odhalených zad, případně beder, nártů či nadkotníků. Nesetkali jsme se s tím, že by se s někým řešila nevhodnost tetování. Může to být způsobeno i tím, že se tetovací móda objevuje i mezi mladými managery. Předpokládáme, že se tento trend bude zvětšovat.
Pokud se jdete ucházet o významnou zakázku, případně o zaměstnání, je doporučeno přizpůsobit vzhled tomuto okamžiku. Na takové setkání se doporučuje oblek, kravata, u dam je to kostýmek. Kandidát by měl být upraven.
Ne všichni pracují v kancelářích, je tedy pravděpodobné, že pokud se budeme ucházet o místo svářeče, či prodavače, budou doporučení jiná, tolerantnější.
Naopak přísnější bývají pravidla v bankách a finančních institucích, především u přepážkových pracovníků a poradců, kteří se setkávají s klienty.
Velmi přísné předpisy co do oblečení, obuvi, šperků a doplňků jsou v oblasti výroby. Často je přesně popsáno, co zaměstnanec výroby může nebo nesmí nosit. Ideální je, pokud zaměstnanec vyfasuje pracovní oblečení, obuv a ochranné pomůcky. Ve výrobě musí být vždy boty s plnou špičkou, i když třeba výrobnou pouze procházíte.
„Zaregistrovali jsem postřehy od zaměstnanců německých společností, že mají většinou přísnější pravidla oblékání zaměstnanců. Rozdílu si všímají především ve chvíli, kdy němečtí kolegové přijedou k nim, nebo když jedou Češi do zahraničí. Dalším postřehem je, že i když mají tzv. Casual Day, přijdou oblečeni formálněji než Češi.
Poměrně výrazný rozdíl v přístupu k oblékání v práci je patrný i ve srovnání s jinými evropskými národnostmi, bohužel v neprospěch českých zaměstnanců. Naši zahraniční kolegové jsou zvyklí mnohem striktněji rozlišovat mezi oblečením do práce a mimo ni, a to bez ohledu na typ zaměstnání, které vykonávají.“ Dodává Eva Mizerová, Teamleader Construction and Property, Hays Czech Republic.
Hays Czech Republic, 2014