Že je dobře, že jste na sebe přísná a tvrdá? Víte ale, že vám sebekritika více škodí, než prospívá?
V mnoha kulturách je sebekritika vnímána jako užitečná věc. Proto také vznikla pořekadla jako „metla vyhání děti z pekla“, které ukazují, že cesta k růstu vede přes tresty. Lidé se někdy bojí smýšlet o sobě v dobrém, protože by si ostatní mohli myslet, že se chvástají. Proto učíme děti, aby se více snažily, lépe chovaly a namísto abychom vyzdvihovaly jejich úspěchy a kladné vlastnosti, spíše je kritizujeme. Proto se mnoho lidí od útlého dětství domnívá, že sebekritika je jedinou možností, jak se udržet na správné cestě.
Ale ve skutečnosti má sebekritika spoustu nevýhod.
Paralyzuje
Vybavte si někoho z vašeho okolí, o kom víte, že má vysoké sebevědomí. Tak a představte si, že byste jej sledovali a neustále upozorňovali na sebemenší chybičky. Nadávali byste mu a nabádali ho, aby ignoroval a znevažoval vše, co se mu povedlo. A teď si představte, jak by se asi cítil? Jak by to po čase ovlivnilo jeho sebedůvěru, jeho rozhodovací schopnosti a schopnost aktivně jednat? Byli byste vůbec schopni dělat něco podobného vašemu příteli?
Že ne? Vidíte, a přesto tohle vlastně činíte sama sobě. Uvědomte si, jak vás sebe kritika může paralyzovat vaše snahy změnit se a rozvíjet se.
Není fér
Vaši osobnost vytvářejí tisíce činností, pocitů a myšlenek, některé jsou drobné, některé špatné, ty ostatní neutrální. Když se odsuzujete na základě chyby nebo nějaké záležitosti, jíž litujete, vytváříte si o sobě celkový obrázek na základě zkreslených důkazů, protože berete v potaz jen negativní aspekty své osobnosti. Držte se reality a oceňujte i své přednosti a kladné vlastnosti.
Příště budete chytřejší
Když se vám něco nepodaří, kritizujete se a kromě toho si ještě pravděpodobně říkáte, že byste se měli zachovat jinak? Zpětně je jednoduché si uvědomit, co jste mohli zvládnout lépe. Ale jak jste situaci vnímali v danou chvíli? Co když jste byla jen unavená, nedokázala jste se soustředit nebo jste neměla dostatek informací pro vyřešení situace tím nejlepším způsobem? Vidíte-li zpětně situaci jasněji, využijte nový náhled a ze zkušenosti se poučte. Až se podobná situace znovu zopakuje, budete postupovat odlišněji a úspěšněji.
Lidé občas sami přispívají k rozpadu své osobnosti a svou sebedůvěru podrývají tím, že se navíc kritizují, jak jsou nesebevědomí, neasertivní, jak propadají úzkosti nebo depresím. Přitom jde o běžné problémy, jakými si prochází kde kdo. Jedno je tedy jisté, když se budete kritizovat za to, že máte problémy, rozhodně vám to nepomůže problémy vyřešit.
Sandra Špačková, zdroj: Jak překonat nízké sebevědomí, GRADA