Jste zvědavá, jakými cestami a úkoly musíte projít, než na pomyslnou managerskou pozici usednete? Čtěte dál, tento seriál vám přinese pár postřehů a zkušeností, které budou třeba jednou užitečné…

Díl 2.

Konec školy – hledá se první pracovní pozice…!

Podařilo se vám úspěšně projít závěrečnými zkouškami.  Zvládnout hory učiva, zpracovat písemnou práci, rozvrhnout přípravu, ustát stres, odprezentovat znalosti. Tedy podat výkon, do kterého se úspěšně promítly managerské kompetence jako zaměřenost na cíl, odolnost vůči stresu, prezentační dovednosti, houževnatost. Tak a teď vzhůru do nového zaměstnání!

První kvalifikovaná pozice. Sice jste absolventka, ale již odbornice na určitou oblast.

Jak si pozici vybrat, jak napsat životopis, jak dát o sobě vědět?

Na základě zkušeností získaných v průběhu studia, by pro vás nemělo být tak obtížné rozhodnout se, v jakém oboru budete chtít pracovat. Na jaké pozici? Opět od píky.

V žádné firmě – velké nebo malé – nečekají na čerstvé absolventy s vyššími pozicemi – tj. pozicemi specialistů nebo managerů. Vy se možná už jako budoucí managerka cítíte, možná jste si ještě při škole stihla vystudovat MBA, i přesto, pokud se chcete dočkat úspěchu, nepředbíhejte. Ve velké firmě při troše štěstí nastoupíte jako referent oddělení  se základním platem a kompetencemi VŠ absolventa. I tak je to úspěch.

Teď jen, jak tuto pozici najít.

Životopis – stručná profesní cesta životem

Především je nutné vytvořit si a rozesílat na všechny strany svůj životopis – neboli CV (Curiculum Vitae). Co do něho napsat a co je celkem zbytečné? HR oddělení (neboli oddělení Human Recources – Lidských zdrojů), kam váš životopis doputuje, zajímá především vaše specializace. Konkrétní studium, praxe, schopnosti a dovednosti. Nic víc, nic míň. Proto se zaměřte, aby váš životopis jasně tyto informace poskytoval .

Použijte například CV Euro-formát, najdete ho na internetu. Jednoduše vás provede tím, co by mělo v životopise zaznít a dokáže dát informace do stručné formy. Pokud pozice, na kterou se hlásíte, vyžaduje aktivní znalost cizího jazyka, vypracujte svoje CV i v tomto jazyce. Nezapomeňte na svoji fotografii, CV se tak stává lépe zapamatovatelné. K CV patří průvodní motivační dopis – tj. několik doplňujících vět, která se do struktury CV nehodí. O tom, proč jste si vybrali právě tuto pozici (společnost), co vás motivuje u ní pracovat a co naopak nabízíte vy jí.

Dejte o sobě vědět!

Máte zpracované CV, jasnou představu, co chcete dělat. Nyní prostudujte všechny pracovní internetové portály, podívejte se na nabídku a – dejte o sobě vědět. Rozesílejte CV  a motivační dopisy. Buďte aktivní, houževnatá, nenechte se odradit, pokud se vám z vybrané firmy ihned neozvou. Neudělejte začátečnickou chybu – tj. obeslat 2 nabídky celkem a pak se urazit, zatvrdit a žít s představou, že vás nikde nechtějí.

Ale chtějí, jen musíte znásobit počet obeslaných nabídek alespoň deseti! Určitě vyžijte i registraci u personálních agentur. Nic to nestojí a agentura funguje jako váš agent – tj. snaží se ve svém zájmu vás nabídnout na vhodnou pozici.

Úspěch při hledání pozice tedy začíná u uvědomění si, co chci vlastně dělat, dobré písemné sebeprezentace – (CV a motivační dopis) a u čísla, kolik vhodných firem dokážete informovat o svém zájmu u nich pracovat.

Další předpoklad úspěchu je zvládnutí výběrového pohovoru. Jak se na pohovor připravit a co z něj odnést si řekneme v dalším díle tohoto seriálu – Managerkou krok za krokem…

Autor: Mgr. Lucie Nápravová   www.trustframe.cz