Tato tradice nemá ale v naší zemi příliš dlouhou historii. Dříve totiž v žádné domácnosti nesměl chybět betlém. V mnohých rodinách se dokonce dědil z generace na generaci. Často šlo o ručně vytvářené scenérie z rukou lidových řezbářů. Nicméně kolik existuje materiálů, z tolika se betlémy vyráběly. Záleželo vždy jen na jejich dostupnosti a možnostech jejich autorů.
Dnes už bohužel toto řemeslo zaniká a i lidé nahrazují betlém umělým prefabrikátem ze supermarketu. A to ještě v lepším případě. Každopádně ale existuje řada míst, kde si dovednost starých mistrů můžeme připomenout.
Třebechovice pod Orebem se nacházejí prakticky v těsné blízkosti Hradce králové. Obec proslula tím, že v ní sídlí Třebechovické muzeum betlémů. Kromě toho, že betlémy vystavuje, tak je i prodává. Pořádá přednášky a workshopy. Existuje zde již od roku 1925 a v naší kultuře má těžko zastupitelné místo. Největším lákadlem zůstává sto let starý Třebechovický Proboštův betlém.
Pokud se nezvládnete vydat až do Hradce Králové a máte blíž na Vysočinu, tak v muzeu Vysočiny Třebíč najdete rovněž pár krásných kousků. Bohužel ale o letošních svátcích to nepůjde, v muzeu probíhá rekonstrukce. Nicméně až do 1. 1. 2012 v třebíčské Galerii malovaný dům probíhá výstava České a rakouské betlémy. Můžete na ní vidět i unikátní mechanický betlém Josefa Duchoně ze sbírek místního muzea. Betlém se dává do pohybu klikou. Kromě českých betlémů nechybí ani ty zapůjčené z Dolních Rakous. Lze tím pádem srovnat um českých i rakouských lidových umělců.
V matičce stověžaté pak zájemci najdou hned několik výstav, které představují betlémy v celé své kráse. V muzeu Karlova mostu se zaměřili na méně typické materiály i stavby. A tak lákají na Vltavský rybí betlém. Scéna narození páně se odehrává kolem akvária plného kaprů. V jiné části expozice představují Africký betlém vyřezaný z mahagonového dřeva.
Nejnavštěvovanějším místem však je pražská Loreta. V klášterním kostele P. Marie Andělské stojí proslulý barokní betlém. Postavy působí jako živé a nejen malí návštěvníci mezi nimi procházejí v němém úžasu. Většinou však musíte vystát poměrně dlouhou frontu, než je spatříte. Ale určitě byste neměli tuto památku o svátcích vynechat.
Staré betlémy totiž v sobě skrývají kouzlo pravých Vánoc, které měly svou jasnou symboliku a probíhaly mnohem skromněji než dnes.
Autor: Martina Bittnerová