To není žádné odvážné tvrzení. Je to ověřený a statisticky prokázaný fakt. Pokud použijete při propagaci svého výrobku téma se sexuálním podtextem, vaše šance, že o onu věc bude zájem, rapidně roste.
A jelikož máme o sex zájem pudově, je to vlastně přirozené. Jde o touhu po množení, i když v moderní době prošpikované mnoha různými možnostmi antikoncepce, už rovnice sex = množení dávno neplatí. Mozku, potažmo hormonům, to nevysvětlíte.
Pokud například zákazník – muž uvidí reklamu, ve které krásná žena nabízí automobil, vnitřní pochody těla vyhodnotí celou situaci jako pokus o páření. Žena nenabízí jen vůz, ale díky dobře podsunuté sexuální myšlence i sebe. Zákazník logicky o výrobek, díky přirozeným instinktům, projeví zájem. A vůbec už v této situaci nehraje roli fakt, že rozumově je mu to jasné.
Ví přece, že automobil si nepřiveze domů i s dívkou z reklamy. Akceptováním nabídky přesto zahájí jakýsi zástupný akt soulože. Žena hodí vnadidlo, muž se chytí, manželským slibem je složení peněžního obnosu firmě, která vozy prodává a vyvrcholením, jakýmsi orgasmem svatební noci, je první otočení klíčku v zapalování. Obchod je dokonán.
Podobné je to i u jiných výrobků. Drogerie, jídlo, oblečení, plácačky na mouchy, druh zboží nerozhoduje. Jediná změna v obchodní strategii může být, že sexuální podtext nenabízí k výrobku i modelku, ale nepřímo slibuje možnost navázání známosti s jí podobnými, za předpokladu, že si produkt pořídíte.
V podstatě bychom reklamu a následný prodej mohli přirovnat k jakési seznamce. Koupit si deodorant je jako dát si inzerát se zárukou. Absolutní komerční využití přírody a jednoho z jejích základních know-how, tedy pudu páření. A pak prý, že nám reklama dává právo na výběr.
Autor: Petr Kozlíček