kde jsme se mohli dočíst, co pod tímto pojmem nejčastěji rozumíme. Jaké nejslavnější rodinné firmy z historie známe, a jaké jsou nejčastější problémy rodinných firem. Také zde byla uvedena typologie tohoto specifického způsobu podnikání. K tomu se nyní podrobněji vrátíme.

Podle klasifikace rodinných firem z hlediska typu (Rodinné firmy, M. Hesková), se můžeme setkat s firmou rodičovskou, manželskou a příbuzenskou. Ve firmě rodičovské má většinou dominantní roli otec, taková firma staví na tradici a absolutistické formě řízení.

Rodičovská firma bývá někdy rozlišována podle formy vedení na protekcionářkou, která nekriticky upřednostňuje členy rodiny, nebo určitého člena rodiny, při obsazování důležitých míst nebo předávání firmy, a snaží se o závislost členů rodiny na firmě.

Opozičním typem je demokratická forma vedení, kdy existuje snaha o postupné zapojování členů rodiny, především potomků, a jejich pozvolné obsazování od nižších pozic po vyšší, až po pečlivě naplánované předání firmy.

Manželská firma bývá vymezována dvojího typu, jednou jako partnerská, kdy v jejím čele stojí pár rovnocenných vlastníků, a jednou jako podnik, který oficiálně (nebo neoficiálně), řídí jen jeden z partnerů, zatímco druhý pouze poskytuje servis.

Příbuzenská firma je nejčastěji firmou sourozeneckou, případně firmou složenou ze vzdálenějších příbuzných. Problém v tomto typu rodinné firmy většinou bývá s nejasně vymezenými kompetencemi, a jak bývá uváděno též s lobbováním za přátele a známé při obsazování dalších pozic. Obecně je nebezpečím soupeření nebo naopak benevolence při práci.

 

Žaneta Pixová