Blešáky nejsou žádnou českou specialitou, konají se ve všech větších evropských městech. Mezi nejznámější a nejpůvabnější patří trhy v Bruselu, Amsterodamu, Vídni, Berlíně či v Londýně. U nás se konají např. v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové…, ale především a zejména v Praze.
Nejproslulejším a největším bleším trhem v České republice je blešák v bývalém areálu ČKD Kolbenova. Zde se na 50 000m² prodává doslova vše, co si běžnou fantazií vybavený člověk dokáže představit. Procházka po tomto tržišti však může být poněkud únavná, obzvlášť v okamžiku, kdy vám doprovod dělají malé děti.
Menší, přátelštější a v jistém smyslu intimnější variantou jsou bleší trhy na náměstí Míru a na Náplavce pod Rašínovým nábřežím. Od března do října se zde může, za denní taxu cca 150 Kč/m², stát prodejcem každý. Pokud nemáte žádnou zbytečnost na prodej či nejste zrovna rozenou trhovkyní, stojí za to jít se na blešák alespoň podívat.
Tyto trhy totiž v dnešní době odosobněných nákupů v supermarketech, komunikace přes internet a téměř neexistující sousedské pospolitosti fungují jako specifické sociální pole, třeba jako městský trh v 18. st.
Prodejci, kteří se vesměs znají, se hlasitě zdraví a probírají novinky, dávají se do řeči se svými zákazníky, kteří se vlivem všeobecného přátelského ovzduší podivuhodně uvolní a sami se pouští do debat s cizími lidmi. Smlouvá se tu, vyměňuje, přátelsky handrkuje…
Prodat své zboží je sice důležité, ale nikoliv prvořadé. Prioritou je na trhu prostě být. Setkávají se tu studenti a maminky na mateřské dovolené s mladými designéry, bláznivými manažery, ale i důchodci, kteří provětrali své půdy. Bleší trh je místem, kde nehraje roli věk, ani sociální postavení. Blešák je prostorem pro chytré i hloupé, bohaté i chudé, staré, mladé i ty nejmladší…
Autor: Anna Ticháčková