O pravdivosti této lidové moudrosti se mnoho z nás, vzhledem k podzimnímu počasí panujícímu za okny, má ideální možnost právě přesvědčit.
S poklesem teplot a deštivými dny totiž pravidelně k lidstvu na návštěvu přichází kamarádka rýma a aby jí nebylo smutno, bere si s sebou partnerku chřipku.
Za normálních okolností a ještě před pár lety, by si leckdo z nás s oběma děvčaty velmi rád alespoň týden poležel a užil si školní absenci, ale pokud jsou léta ve školních lavicích nenávratně pryč, pracovní povinnosti velí, abychom nezmeškali ani den. A to je právě ta potíž. I když rýmu a chřipku máme tendence považovat za banalitu, která se dá bez potíží přechodit, stále jsou to nemoci, které pěkně dokáží pocuchat organismus.
Ideálním způsobem, jak vyléčit kteroukoliv nemoc, je samozřejmě vůbec ji nedostat. Jak prosté. Preventivní opatření u nachlazení a chřipky údajně nejsou zase tak složitá, abychom je nemohli dodržovat. Teple se oblékat, hodně spát, předejít prochladnutí a neoslabit tělo, které by se tak stalo méně odolné vůči virům, v dobách epidemie se vyhýbat veřejnosti a zvýšit příjem vitamínů.
Z praktického života ovšem samozřejmě víme, že i ta nejsprostší opatření jsou často těžko realizovatelná. A pokud nemáme možnost kvůli prevenci naprosto změnit svůj životní rytmus a návyky, vnějším vlivům se zkrátka nevyhneme. Nezbývá tak nic jiného, než si buď protrpět svých sedm bolavých dnů nebo se mířit s tím, že na pár dní zalezeme do postele a budeme odpočívat. Hojně spát, zásobovat tělo tekutinami ( ideálně čajem s citrónem a iontovými nápoji ) polykat poctivě antivirotika, antipyretika a analgetika a nevšímat si, že svět kolem nás prchá dál s kapesníkem u nosu.
Myslet na to, že zdraví máme každý jenom jedno a i když to zní jako klišé, být na něj opatrný a hodný v drobných věcech, znamená také možná ušetřit ho později potíží ve věcech velkých. Když už rýma přijde, jen těžko ovlivníte, zda její léčení bude trvat týden nebo sedm dní. Způsob, jakým v jejím průběhu budete nakládat se svým tělem ovšem o tom, zda ve stáří můžete počítat s dalšími sedmi vitálními lety, rozhodnout může.
Autor: Petr Kozlíček