stejné, jako ty u nás.
Kluci hrají fotbal a holky řeší nejnovější módu. Všichni milují internet a poslouchají moderní hudbu. Když si s nimi ale začnete povídat, zjistíte, že za sebou mají strastiplnou cestu jako například dvanáctiletá Lhamo.
„Utekla jsem z Tibetu před čtyřmi lety. Můj tatínek zemřel, maminka zůstala sama v Tibetu. Museli jsme jít v zimě spolu s průvodcem a dalšími dětmi. Cesta trvala asi tři týdny, bylo to hrozné, ale vydržela jsem to. Teď jsem v Indii, maminka mě tady poslala hlavně kvůli vzdělání, protože u nás školu zrušili. Čínská vláda sice postavila novou, ta je ale několik dnů cesty daleko od naší vesnice a tam jsem chodit nemohla. Maminka neměla peníze na ubytování ani na jídlo. Někdy se mi stýská, ale doufám, že se zase za maminkou budu moci podívat. Tady v Indii mám ale mnoho přátel a taky mám své kamarádku v České republice. Ta mi pomáhá a přispívá na to, abych měla co jíst, kde spát a abych mohla chodit do školy.“
Toto je jeden z tisíců příběhů tibetských dětí, které dnes žijí v SOS vesničce Tibetan Homes Foundation na severu Indie v Himálajích. Vesničku založil před padesáti lety Jeho Svatost dalajláma jako neziskovou nestátní organizaci. Nyní v ní díky podpoře dárců žije 2 500 dětí. Dětem zajišťuje nový domov a možnost chodit do školy občanské sdružení M.O.S.T. v rámci projektu Kmotrovství na dálku. „O děti je tu dobře postaráno“, říká vedoucí projektu Jana Neboráková. „Domov poskytuje mnoho aktivit pro děti, mohou se učit hrát na hudební nástroje, malovat, hrát fotbal či kriket“. Děti bydlí v domcích se svými pěstouny, pomáhají jim se vším, vaří a uklízí, straší děti se vším pomáhají těm mladším. V domcích vládne tvrdá disciplína, přesto je tu nálada veselá a přátelská. Děti tu mají hodně nových kamarádů.
Ve škole se učí nejdříve tibetštinu a potom angličtinu a hindštinu. Ten, kdo je nadaný, pak může ve studiu pokračovat. Ostatní se učí tradiční obory jako je třeba tibetská malba nebo šití. Ti nejnadanější, kteří vystudují, se pak často do vesničky vracejí a pracují jako učitelé nebo lékaři. Školy ve vesničce mají jasný záměr, nabízí nejlepší možné vzdělání a propojují ho s tradicemi Tibetu.
Tibetským dětem můžete dát nový domov a možnost chodit do školy i vy! Stačí se zapojit do projektu občanského sdružení M.O.S.T. Kmotrovství na dálku a začít podporovat konkrétní dítě. S dětmi pak budete v kontaktu formou dopisů několikrát do roka, nebo se můžete setkat i osobně, neboť v tibetské vesničce jsou všichni vítaní.
Více informací najdete na www.protibet.org