Pro posouzení, zda má zaměstnanec povinnost se určitého školení zúčastnit, či nikoliv, je rozhodující, zda bude takové školení z hlediska zákoníku práce považováno za tzv. prohlubování kvalifikace. Prohlubováním kvalifikace se rozumí účast na školeních, studiu, či jiných formách přípravy zaměstnance, při kterých zaměstnanec nezískává novou kvalifikaci, ale „pouze“ si doplňuje teoretické nebo praktické znalosti, které se vztahují k jeho již získané kvalifikaci vztahující se k jím vykonávané práci.

Prohlubovat si svoji kvalifikaci je povinností zaměstnance a zaměstnavatel může zaměstnanci účast na školení (či jiné formě prohlubování kvalifikace) nařídit. Zaměstnancova účast na takovém školení se však považuje za výkon práce a náleží mu za ni mzda. Zaměstnavatel může účast na takovém školení nařídit i mimo běžnou pracovní dobu zaměstnance (pokud to není možné zajistit během pracovní doby), ale v takovém případě se bude jednat o práci přesčas a zaměstnanec bude mít nároky s tím související (příplatek za práci přesčas či náhradní volno). Obdobně by se postupovalo, pokud by dané školení bylo například o víkendu.

V žádném případě tedy není možné, aby se zaměstnanec dle pokynu zaměstnavatele účastnil školení v rámci prohlubování jeho kvalifikace a zaměstnavatel mu po dobu takového školení neposkytoval mzdu. V případě, že by školení nemělo charakter prohlubování kvalifikace zaměstnance, konkrétní podmínky by záležely na dohodě mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Zaměstnavatel by ale nemohl zaměstnanci účast na takovém školení nařídit.

Autor: JUDr. Nataša Randlová, Advokátní kancelář Randl Partners

Potřebujete poradit v oblasti pracovně právních vztahů? poradna@netwebs.cz