Je úročen vyšší úrokovou sazbou než běžný účet a zároveň je možné mít prostředky na něm uložené rychle k dispozici.

Nechávat na běžném účtu finanční rezervy proto, abychom s nimi mohli kdykoliv disponovat, se za několik desetin procenta nevyplatí, protože jejich reálná hodnota vlivem inflace klesá.

Spořící účty zhodnocují peníze alespoň o něco lépe než běžné účty a jejich zřízení nabízejí banky většinou zdarma. Nabídky tohoto produktu se liší v úrokové sazbě, délce výpovědní lhůty, poplatcích za vedení účtu, případně dalších podmínkách.

Najdou se ale i produkty, které nabízí zřízení i vedení spořícího účtu zcela zdarma a bez výpovědní lhůty – prostředky jsou okamžitě k dispozici, dokonce je u některých bank možné zřídit k tomuto účtu i platební kartu. Spořící účet je často možné zřídit pouze přes telefon nebo internet a banka následně pošle klientovi smlouvu k podpisu.

Jak spořící účet funguje?

Prostředky, které nepotřebujete hned a chcete je alespoň krátkodobě lépe zhodnotit, pošlete na spořící účet. Prostředky je možné zasílat na spořící účet z libovolného účtu, tzn. i od jiných osob, také je většinou možné vkládat peníze v hotovosti.

Některé banky nabízejí také automatický převod z běžného účtu, pokud jsou na něm prostředky nad limit určený klientem (samozřejmě jde o případy, kdy máte běžný i spořící účet vedený v jedné bance).

Vybírat je možné prostřednictvím převodu (bezhotovostní převod pomocí platebního příkazu k úhradě) na předem určený běžný účet, nebo účty.

Znamená to, že peníze na spořící účet může poslat kdokoliv, ale vybrat/převést je můžete pouze na konkrétní běžné účty určené ve smlouvě, případně prostřednictvím platební karty vlastněné majitelem účtu. Až na výjimky, které kombinují spořící a běžný účet v balíčku, není možné ze spořícího účtu platit běžné bezhotovostní platby, jako např. SIPO, ani není možné nechat si na něj posílat např. důchod.

Při výběru spořícího účtu je nutné zvážit následující:

  • požadovaný minimální vklad, nebo minimální zůstatek pro úročení,
  • výpovědní lhůta (jeli stanovena, při předčasném výběru zaplatíte sankční poplatek, který může „spolknout většinu výnosu),
  • úročení (mezi jednotlivými produkty jsou velké rozdíly v nabídce úročení, nejzajímavější výnos spořících účtů nabízí v Česku v současné době družstevní záložny; zpravidla platí, čím vyšší vklad a delší výpovědní lhůta, tím vyšší úročení),
  • zvýhodnění k účtům (klient, který využívá více produktů jedné banky, např. běžný účet + hypotéka + spotřební úvěr + kreditní karta apod., může dosáhnout na nejzajímavější úrokové sazby),
  • poplatek za vedení účtu (v případě balíčku produktů je to měsíční paušál, který může být poměrně vysoký a snižuje tak dosažený výnos; většina spořících účtů má ale vedení zdarma).

Zdroj: Slabikář finanční gramotnosti – Vydalo nakladatelství COFET, a. s. v Praze roku 2011 díky laskavému přispění Československé obchodní banky, a. s. za spolupráce NNO FINANČNÍ GRAMOTNOST, o. p. s.

Slabikář můžete objednat ZDE.