Týmová spolupráce využívá rozmanité tvořivosti lidí, jejich rozdílné schopnosti a umožňuje dosahovat výkonů, které by jako jednotlivci nebyli schopni zvládnout.
Vytvoření funkčního týmu je dlouhodobý proces založený na vzájemném poznání, respektování, vyvážených vztazích a neustále podpoře členů týmu navzájem.
Členové týmu mají stanoven společný cíl, či důvod fungování. Uvnitř týmu se přirozeně vytvářejí vztahy a vazby, jak pozitivní tak negativní. Pracovní tým je skupina lidí, která plní společný úkol. Všichni v týmu by měli vědět, jaké jsou jeho povinnosti a kompetence, kdo je za co zodpovědný. Tyto informace jsou obsaženy v popisu pracovního místa, se kterým by měl být zaměstnanec obeznámen již od začátku pracovního poměru. Měl by i vědět jaká jsou pravidla a pravomoci v rámci celého týmu. Osvětu zajišťuje teamleader, nebo li šéf. Fungování týmu mimo něj dále ovlivňují vlastnosti a zkušenosti členů a délka jejich působení v týmu.
Členové týmu spolu tráví většinu dne. Vznikají vztahy pracovní i soukromé. Soukromé vztahy na pracovišti většinou nemají dobrý vliv, nebo alespoň nejsou pozitivně vnímány. V některých společnostech platí zákaz zaměstnávání rodinných příslušníků a zákaz přetvoření vztahů pracovních na ty partnerské. Těmto situacím se ale ne vždy dá předejít, proto mnohdy končí odchodem jednoho z partnerů ze společnosti.
Pro kvalitní práci týmu je nezbytná otevřená komunikace všemi směry, důvěra a respekt. Jen tak má tým příležitost, aby při řešení úkolů, problémů a rozhodování efektivně využíval svoje zdroje a dosahoval tak vysoké produktivity.
Základem je sebepoznání a poznání přínosu druhých, respektování odlišností v pohledu na úkoly, problémy a cesty k jejich dosahování.
Ne ke každé činnosti je týmová spolupráce vhodná, ne každá skupina je tým!
Bossing
Bossing je pojem z anglického boss, vyjadřuje situaci kdy manažer – boss z různých důvodů naprosto cíleně a systematicky ničí zaměstnance. Ničí ve smyslu, že ho ponižuje, zesměšňuje před ostatními kolegy. Hledá na něm jenom chyby. Izoluje jej od informací vyloučením z porad, vyhrožuje mu. Mezi nadřízeným a podřízeným panuje tichá válka.
Donedávna se mluvilo o tom, že jde o lidi třeba zdravotně postižené nebo nějak výjimečné. Ale praxe bývá jiná, častěji jde o lidi inteligentní, pochybující a kritické, kteří se nenechají opít rohlíkem. Nikdy se nikomu nezdá, že by se s nimi nedalo vyjít. Naopak, bývají velmi otevření, odvážní. Pro lidi, kteří chodí do práce, jen aby to tam přežili, mohou být donchichoty. Ale jejich boj za lepší pracovní podmínky a výsledky pramení z touhy firmě pomoci. Tito lidé se v práci realizují. Často jí velmi rozumějí a chtějí také chápat procesy ve firmě. Není jim jedno, co se děje a proč. Dobrého manažera zajímá jejich názor. Často zjistí, že jde o lidi inspirativní a že se s nimi v mnohém shodne.
Mobbing
Jde v podstatě o psychickou šikanu na pracovišti. Osobní zkušenost s ní má v Česku 16 procent zaměstnanců. Čtvrtina z nich je některé z forem mobbingu vystavována minimálně jednou týdně a téměř polovina zažívá psychoteror po dobu delší než jeden rok. Loňský průzkum agentury GfK ukázal, že terčem skrytého teroru na pracovištích se začínají stávat zaměstnanci středních a starších věkových kategorií, nejčastěji ženy ve věku nad 45 let. Většinou končí s výpovědí v ruce a někdy i v péči lékařů. Obětí mobbingu se ale může stát prakticky každý, bez ohledu na věk.
“Setkala jsem se s informacemi o mobbingu v souvislosti s několika kandidátkami hlavně na pozicích asistentek, a to především na pracovištích, kde převažuje ženský kolektiv. Následně byly nuceny odejít nebo spíše „utéci“, protože šlo o dlouhodobý nadměrný psychický tlak ze strany kolegů. Šlo často o velmi talentované kandidátky, které zřejmě vyvolávany pocit ohrožení u ostatních v týmu, kteří fungovali v zaběhnutých kolejích a nechtěli měnit své pracovní návyky či zvyšovat tempo výkonu.” Komentuje problematiku Lenka Estévez, Senior Consultant divize Office Support, Hays Czech Republic.
Systematické intrikování, útoky, které proti nim vedou kolegové nebo nadřízení je postupně připravují o sebevědomí a pracovní výkon,“ říká psycholog Pavel Beňo z Občanského sdružení Práce a vztahy, který se soustavně věnuje boji proti mobbingu a šikaně na českých pracovištích.
Nejde říct: Ať si to vyřeší mezi sebou. Ono to v určité fázi už ani nejde. Je třeba, aby přišel někdo zvenku, kdo šikanu rázně ukončí. Pokud k tomu manažer nenajde odvahu, protože by třeba přišel o celý tým silných šikanujících slabšího, může si říct, že maximálně přijde o toho jednoho člověka. Záleží na charakteru a odvaze manažera.
Podle odborníků se do osobní filosofie některých lidí i firemních vztahů v Česku začíná již delší dobu promítat názor: „Být agresivní se vyplácí!“ Ve firmě, kde získá agresor prostor a na pracovišti začne fungovat psychoteror, dochází ale postupně ke ztrátám. „Zvyšuje se míra plýtvání. Klesá motivace zaměstnanců, vytrácí se pocit sounáležitosti s firmou, stávající zaměstnanci rezignují a přestávají být aktivní a někteří raději odcházejí pryč,“ vysvětluje psycholog Beňo s tím, že i řízení firmy začíná mít trhliny. Pracovní kolektiv už nechce být veden, musí být hnán. Mobbing může „slabšímu“ jedinci narušit i soukromý život, člověk je pak deprimován, podrážděn a rozlítostněn. Nebo naopak, „nacvičuje“ formu obrany na partnerovi. I pokud se životní partneři snaží problém řešit společně, může se vztah uchýlit k neustálému řešení situací, co se kdy v práci stalo a jak to správně řešit.
Za mobbing je vždy zodpovědný zaměstnavatel. Nový zákoník práce zakazuje na pracovišti jakoukoliv diskriminaci, obtěžování a pronásledování. A povinností firmy také je vytvářet dobré pracovní prostředí. Dovolat se svých práv a nad šikanujícími kolegy zvítězit ovšem bývá obtížné.
Nejen z tohoto důvodu má personálně poradenská společnost Hays Czech Republic zajištěnou linku pro zaměstnance. Pokud se bude zaměstnanec cítit ohrožen, nebo pokud si všimne, že je jiný zaměstnanec ohrožen, můžu bezplatně zavolat na telefonní linku Expolink. Jedná se o nezávislou společnost, která by měla zaměstnanci pomoci.
Klára Antošová
Senior Consultant