Zákazníci, kteří se hrdinsky odvážili ke mně do kanceláře, zase rychle couvali. Svou mluvu jsem prokládala posmrkáváním a kašlem starého tuberáka. V půl dvanácté mi hlava třeštila tak, že každé tiché našlápnutí odstartovalo u mých spánků výbuch. Ve dvanáct jsem přes vodnaté oči stěží vnímala, co se děje v mém okolí. V jednu hodinu jsem povstala a zahlásila, že už to fakt nedávám a jdu se vyležet. „No konečně,“ hlesla kolegyně, která se celý den držela v uctivé vzdálenosti od mého stolu.
Doma jsem se dala do zběsilého hledání zázračného paralenu (proti teplotě), růžového prášku proti smrti (a bolesti) a několika druhům kapek (proti rýmě, pálení očí, kašli). Když jsem tu zázračnou směs držela v dlani, trochu jsem se zarazila. Opravdu mi tohle zachrání život? Nebude to spíš poslední hřebíček do mého nemocemi prolezlého těla? A tak jsem odložila kapsle a zkusila to trochu jinak.
Na nachlazení – zázvorový čaj
Kořen zázvoru je takový malý zázrak. Věděli to v Indii i Číně a jeho léčivé účinky začínáme objevovat i my, obyvatelé západního světa. Zázvor dezinfikuje, likviduje záněty i horečku, tlumí bolesti. Pozitivní vliv má na naše tělo i během zažívání, podává se proti plynatosti i během zvracení. Zázvor je antiseptický, protihorečnatý a protizánětlivý.
Léčivý zázvorový čaj připravíte jednoduše. Čerstvý zázvor nastrouháte a zalijete vroucí vodou. Pro zjemnění výrazné, ostré chuti, můžete přidat lžičku medu a vymačkaný citron. Kromě čaje, jsou léčivé i zázvorové lázně, nebo šťávy.
Proti rýmě i bolesti v krku – slaná voda
Slaná voda jako léčebný prostředek k nám pronikla opět z východu, od indických jógínů. Mírně teplou vodu smícháme se solí a vypláchneme nosní dírky. Necháme chvíli působit a pak se řádně vysmrkáme a nos se krásně uvolní. Zbytek roztoku můžete vykloktat a bolest krku pomalu ale jistě zmizí.
Ani jedna z procedur není dvakrát příjemná, ale opravdu pomáhá. Slaná voda dezinfikuje, protáhne ucpaný nos a ničí bacily v krku. Sprej s roztokem z mořské soli se dá pořídit i v lékárně, v případě nouze ale bohatě postačí i obyčejná kuchyňská sůl smíchaná s vlažnou vodou.
Na podporu imunity – echinacea
Bylina s mnoha léčivými účinky, byla jako klenot medicíny rozpoznána indiánskou kulturou. Ač byla později vytlačena antibiotiky, v dnešní době k ní medicína opět upírá svůj zrak, neboť má významný vliv především při zvyšování imunity.
Rostlina, která vzdáleně připomíná naší kopretinu, se dá koupit v lékárnách obvykle ve formě pastilek, nebo kapek. Aby neztratila léčebný účinek, doporučuje se její užívání maximálně v délce tři týdny v kuse (nejvýše však osm týdnů). Echinacea, kromě zvyšování imunity, dokáže také při zevním použití hojit rány a zranění, používala se i proti hadímu uštknutí.
Druhý den jsem se probrala. Pročistila jsem si nos slanou vodou, k snídani popila zázvorový čaj a podpořila imunitu echinaceou. Ne, nevstávala jsem do druhého dne z mrtvých, ale rozhodně jsem se necítila hůř, než kdybych spolkla pár toxických pilulek.
Přírodní léčiva mají totiž jednu nespornou výhodu oproti všem těm růžovým a bílým práškům. Naše tělo je snáší velmi dobře a neexistují téměř žádné vedlejší účinky. Jistě, není ideální léčit rakovinu sedmikráskou, ale čas od času se vyplatí minout lékárnu obloukem a porozhlédnout se u sebe v kuchyni, nebo na zahradě. Mohou se tam skrývat netušené poklady.
Zdroje:
Informace o dalších léčivých bylinách – http://doplnky-stravy.abecedazdravi.cz/
Zázvor od A do Zet – http://zazvor.com/
Autor: Klára Hüttlová