Asi záleží na finanční situaci každé rodiny, ale pořádek by měl být ve všem.
Mě na tento systém navedla kamarádka a nyní tento sport praktikujeme již několik let. Je to velice užitečné a za tu dobu tabulka výdajů prošla úžasným vývojem do velice jednoduché podoby.
Je rozdělena do 5 základních skupin, které se dále dělí dle potřeby.
5 základních skupin výdajů
1. výdaje na běžnou spotřebu - tyto výdaje jsou zejména v hotovosti, to, co běžně potřebuji nakoupit a zaplatit na normální chod rodiny.
2. výdaje převodem - platby na bydlení: elektřina, voda, plyn, telefony, atd. tedy platby, které platíme převodem a musíme zaplatit včas.
3. samostatná položka auto – benzín, opravy a údržba. Je to nezanedbatelná položka, která roste přímo úměrně s věkem auta a s nepokoji na Blízkém východě.
4. dovolené a výlety, i s návštěvami rodiny. Tato část je vyšperkovaná do dokonalosti. Jako bývalá účetní jsem začala do dovolených započítávat i položku „příprava na dovolenou“, která zahrnuje nákupy všech nezbytných rekreačních náčiní, jako jsou pantofle, klobouky, sluneční a potápěčské brýle, síťky na chytání ryb… To nám pomohlo si vyjasnit, co opravdu taková dovolená stojí, a že mnohé potřebné věci vlastně vůbec nepotřebujeme.
5. výdaje na údržbu naší nemovitosti.
Nejsem marnotratná
Našla jsem si výhody tohoto sportu, a proto poslušně sbírám téměř každý účet a pak vše poctivě zapisuji.
Mám přehled kolik, a kdy potřebujeme peněz, kolik utratíme převodem a kolik v hotovosti. Vím, že to není žádná novinka, ale líbí se mi zpětná vazba, kterou dostávám, a hlavně můj vnitřní klid, že průvan v rodinné peněžence není způsoben mou marnotratnosti, ale tím, že domácnost vyžaduje své.
Zdroj: Domelie.cz