Toto nepříjemné onemocnění, které způsobuje kvasinka kandida albicans a které se projevuje silným svěděním, pálením, výtokem či bolestí v podbřišku, někdy v životě prodělalo zhruba 75 procent žen. Některé z nich dokonce opakovaně. Jak vzniku vaginální mykózy předejít?

  1. Pozor na časté koupání v chlorované vodě. Bazény a koupaliště proto navštěvujte s rozvahou. Chlor totiž dokáže narušit přirozené pH v pochvě, a má tak negativní vliv na poševní rovnováhu.
  2. Nesnažte se být příliš čistotné. Rozhodně na intimní hygienu nepoužívejte parfémovaná mýdla, vyhněte se také výplachům a parfémovaným vložkám. Na intimní hygienu je ideální používat speciální přípravky obnovující přirozené pH.
  3. Na vznik vaginální mykózy má samozřejmě vliv i to, jak se oblékáte. Vznik tohoto kvasinkového onemocnění podpoříte třeba tak, když budete nosit těsné, neprodyšné kalhoty nebo obtažené syntetické prádlo. Nepřidá vám ani to, když si na takovém koupališti nebo v bazénu necháte na sobě příliš dlouho vlhké plavky.
  4. Vyvarujte se dlouhodobému užívání antibiotik. Tyto léky ničí nejen bakterie a infekce, ale i některé prospěšné mikroorganismy, které udržují zdravé prostředí pochvy. V případě, že musíte antibiotika užívat dlouhodoběji, můžete třeba na doporučení vašeho gynekologa nasadit antimykotika ve formě vaginálního čípku.
  5. Pozor také na složení vašeho jídelníčku. Vaginální mykózu totiž podpoříte i tak, že budete konzumovat přemíru sladkostí.

Alena Klimková