Jaké s sebou podnikání na Slovensku nese výhody?
Podnikání na Slovensku je podobné jako podnikání v Čechách. Platný Obchodní zákoník byl vydán v roce 1991 za společného státu a změnil se jen dodatečnými úpravami. Formy společností jsou na Slovensku stejné a stejná pravidla platí pro statutární orgány, pro zápis do Obchodního rejstříku a pro daňová hlášení včetně odvodů.
Nespornou výhodou je jazyk, český podnikatel na Slovensku nemá problém si porozumět se slovenskými úřady, ani jinými podnikateli či klienty. Další výhodou je slovenská rovná daň.
Úspora nákladů
Tou největší výhodou ale je pracovní síla, výplaty jsou zde nižší i o 10 %, takže český podnikatel může ušetřit poměrně značnou část nákladů na zaměstnance. Levnější jsou zde také pronájmy nemovitostí. Centrum Bratislavy je sice cenově srovnatelné s Prahou, její okraje a už ale vychází o dost výhodněji.
Levněji vás zde vyjdou i skladové prostory či například regálové systémy do skladu, mnohý materiál zde totiž vyjde laciněji než v Čechách.
Kde mít sídlo společnosti?
Sídlo společnosti v hlavním městě působí prestižněji, něž jej mít v malé vesnici. I kdybyste se rozhodli ve skutečnosti sídlit jinde, bez potíží můžete mít sídlo firmy v Bratislavě. Slovenská legislativa kromě klasického sídla společnosti totiž umožňuje společnostem i vytvoření tzv. virtuálního sídla společnosti. Bratislava je navíc z Čech velmi dobře dostupná. Z Prahy sem po dálnici dorazíte za čtyři hodiny, z Brna dokonce za dvě.
Přesvědčte se sami
Udělejte si průzkum cen sami. Zeptejte se známých nebo zasedněte k internetu a srovnejte si jednotlivé ceny pronájmů a nepodceňujte ani zdánlivé maličkosti jako jsou ceny žárovek, papírů; vyberete si tonery HP a porovnejte je s cenami v Čechách, jistě se přesvědčíte, že podnikat na Slovensku se vám každopádně vyplatí.