„Zamýšlela jste se někdy nad tím, zda si svou kariéru řídíte cíleně nebo jste jen ve “vleku” externích událostí a spíše raději vyčkáváte, kam Vás vítr zavane? Určitě jste se někdy pozastavila nad myšlenkou, zda Vás současná práce naplňuje a možná jste došla k závěru, že tomu tak zcela není a ráda byste Váš pracovní život změnila. V dnešní době je nejen od špičkových manažerů, ale také od dalších specialistů na vstupních pohovorech očekáváno, že zaujmou, prokáží, že jsou si jistí svými kvalitami a ví, čeho v profesním životě a jakým způsobem chtějí dosáhnout.“ Uvádí Klára Hrubá, Business Development Director společnosti Hays Czech Republic, s.r.o.
Vezměte svůj osud do svých rukou a začněte s plánováním vaší kariéry ještě dnes, odborníci z Hays vás nyní provedou čtyřmi jednoduchými kroky k sestavení kariérního plánu.
1) Přemýšlejte o sobě
Věnujte nějaký čas zhodnocení vašich zkušeností, dovedností, zájmů a vaší osobnosti. Tyto znalosti využijte právě k vytvoření kariérního plánu. Zde je pár bodů, jak začít:
- Co vás nejvíce baví na vaší současné práci?
- Jsou zde činnosti, které vás baví méně?
- Které vaše zkušenosti jsou nejvzácnější na současném pracovním trhu?
- V které znalosti a dovednosti byste potřebovala rozvíjet?
- V kterých činostech jste nejlepší?
- S čím naopak nejvíce bojujete?
- Sepište si, čeho jste již dosáhla
- Čím je charakteristická vaše osobnost?
- Radši pracujete sama nebo v týmu?
- Jste dobrá managerka?
2) Objevte vaše možnosti
Ujistěte se, že víte o všech kariérních možnostech, které jsou pro vás k dispozici. Kariérní plán by měl vždy brát ohled na potřeby pracovního trhu ve vašem oboru.
- Zjistěte pracovní příležitosti u současného zaměstnavatele
- Zjistěte možnosti, jak získat další dovednosti a zkušenosti
- Zmapujte si i další společnosti
- Inspirujte se kariérou úspěšných lidí
- Zvažte možnost relokace, jak v rámci České republik, tak v zahraničí
3) Sepište si cíle
Využijte výše uvedená zjištění k sestavení kariérních cílů
- Sepište si několik krátkých prohlášení týkající se vaší budoucí kariéry. Např. „Za 10 let bych chtěla být finanční ředitelkou velké obchodní organizace“.
- Přemýšlejte pozitivně a realisticky. Nepodceňujte se, ale zároveň myslete na to, že nedosažitelné cíle mohou být demotivující
- Počítejte s tím, že se vaše cíle mohou měnit. Vzpomeňte si, čím jste chtěla být když vám bylo 5 let – změnilo se to, když vám bylo 10, 20, 30 let? Neočekávejte, že vám jeden kariérní plán vydrží do důchodu. Vaše plány by měly obsahovat jak krátkodobé, tak dlouhodobé cíle, ideální je projít je a zauktualizovat jednou za rok.
- Velké cíle si rozdělte do menších kroků, ideálně snadno měřitelných. Vytvořte si harmonogram plnění vašich cílů. Pokud se chcete stát finančním ředitelem, pravděpodobně se nejprve budete muset stát finančním kontrolerem.
4) Začněte jednat
Nyní, když už máte všechny potřebné informace a jasně stanovené cíle, je čas podniknout konkrétní kroky k jejich realizaci:
- Domluvte si s vaším managerem schůzku na téma kariérní plán
- Zapojte se i do dalších aktivit, které vám přinesou další zkušenosti
- Buďte v kontaktu s ostatními profesionály, jak u vás v organizaci, tak i mimo ni
- Najděte si mentora
- Sestavte si kvalitní profesní životopis
- Ucházejte se o relevantní pracovní pozice
- Zapracujte na vašich prezentačních schopnostech
- Snažte se zaujmout během pohovoru
A jedna rada na závěr! Věřte si!
foto: freedigitalphotos.net