K českému „Mrtvému moři“ je to z Prahy necelých sto kilometrů. Přesto ho znají spíše Němci a Holanďané, než samotní Češi. Zdánlivě nenápadné Kamencové jezero v Chomutově se krčí za panelovým sídlištěm a na první pohled ničím neláká. Ve skutečnosti ale za šedivými paneláky stojí krásný rekreační areál obklopující vodní plochu, která nemá v naší zemi obdoby.
Vznikla na místě, kde do poloviny 19. století existoval kamenečný závod. Kvalita vody, v níž nežijí žádní živočichové ani rostliny a obsahuje kamenec a další nerosty, se blíží Mrtvému moři a proto má blahodárné účinky především na kůži. Lupenkáři a ekzematici se proto nemusejí trmácet až do Izraele, ale mohou si dopřát léčebnou kůru v Čechách. Pláž u jezera se skládá z několika částí. Na té travnaté stojí dřevěné budovy, které trochu připomínají plovárny minulosti.
Ve vodě je pak vybudovaný důmyslný dřevěný systém bazénků a rovněž i dřevěné věže pro skokany. Milovníci klasických pláží si přijdou rovněž na své, protože z opačné části jezera mohou deku rozložit právě na hrubém písku. A nezapomněli tu ani na nudisty. Čas se tu rozhodně nezastavil, v moderním kempu, založeném již v roce 1960, lze strávit příjemný víkend. Bezpočet zábavných atrakcí vyplní zbylý čas mezi koupáním. Můžete si třeba půjčit lodičky a šlapadla, nebo si na vedlejším Velkém otvovickém rybníce zkusit jízdu na vodních lyžích.
V sousedství jezera sídlí zoologická zahrada s názvem Podkrušnohorský zoopark, která se orientuje výhradně na faunu pocházející z území Eurasie. Původně se jednalo o lesopark o rozloze 112 hektarů.
V současnosti jde o moderní zoologickou zahradu, kde se i v největším vedru díky stromům cítíte příjemně. Prakticky u vchodu se nachází výběh vlků, vylepšený částečně „podzemním“ tunelem. Nad územím makaků, bizarních opic s červeným obličejem, vede lávka, procházka po ní vtáhne každého do jejich světa. Samozřejmě tu nechybí ani hraví tuleni, nebo věčně spící medvědi. Když se však nějaký probudí a začne se drbat o strom, vzbudí i ostatní spolubydlící, kteří se okamžitě začnou prát a škorpit.
Nejkrásnější je prostý staročeský statek, k němuž vede unikátní kaštanová alej ze sedmnáctého století. Klasická hospodářská zvířata jako koza, či králík se nechají ochotně podrbat i za ušima. Především nejmladší generace, vyrostlá ve velkoměstech, se tu setká s tím, co se chovalo dříve běžně na venkově. Zoopark provozuje také safari.
Safari expres vozí zájemce přímo mezi volně se pasoucími zvířaty. Celým parkem vedou dobře označené trasy, nechybí odpočívadla a vkusné prolézačky, včetně lanového centra. Samozřejmě lze využít i služby místní lokálky Amálky, která projíždí zvolna areálem.
Chomutov a jeho okolí nabízí i další zajímavosti. Historické náměstí 1. máje se pyšní vyhlídkou z Městské věže. Lze si také prohlédnout interiér kostela sv. Ignáce, či muzeum. V okolí tohoto neblaze proslulého města se nachází hned několik pozoruhodných hradů a zámků – Hasištejn, Jezeří a Červený Hrádek.
V Červeném Hrádku prý straší. V některých místnostech se posunují koberce a občas se zjevují duchové. Zasvěcenější výklad podá ovšem sama průvodkyně, proto by žádný milovník tajemna neměl tento zámeček na svých cestách opomenout.
Autor: Martina Bittnerová