Moravská metropole nepraská pod přílivem turistů jako hlavní město naší země, přesto stojí za návštěvu. Atmosféra Brna je totiž neopakovatelná a svébytná. Ten kdo zná Prahu, očekává, že její menší sestřička se jí podobá. Až na místě zjistí, jak se jeho představa lišila od skutečnosti. Brno vás totiž obklopí jistou srdečností a vřele přijme do své náruče.
A protože se jedná o historické město, může nabídnout nesčetné pamětihodnosti, které však zvládnete obejít v poměrně krátkém čase a pěšky.
Majestátní Špilberk, resp. jeho okolí nabízí četná romantická zákoutí a hrad sám důstojně střeží obyvatele. Jelikož zde léta existovalo vězení, můžete si prohlédnout, tzv. kasematy, které se snaží připomenout doby největší „vězeňské slávy“.
Věznili tu i slavného loupežníka Babinského. Díky citlivé rekonstrukci prostor z počátku devadesátých let se tedy ocitnete uprostřed tehdejší káznice, z čehož mrazí. Tmavé a chladné místnosti nenabízeli svým obyvatelům komfort, nýbrž naopak. V další části hradu se pak dozvíte něco o jeho historii, konají se tu výstavy a další lákadla, včetně letních kulturních akcí.
Stejně jako patří k Brnu Špilberk, tak i Stará radnice se symbolem města – Brněnským drakem. Ve skutečnosti jde o vycpaného krokodýla ovšem opředeného mnohými pověstmi. Ostatně si pamatuji z dětství na cukrovinky a různé suvenýry s jeho motivem. Brňané jsou na něj pyšní a právem. Nikde jinde nenarazíte na podobnou kuriozitu.
Za podobně kuriózní lze považovat existenci Zelného trhu. Trh tu fungoval už ve třináctém století, v patnáctém získal svůj název, pod nímž ho známe dodnes. A dodnes plní svůj účel. A tak si zde stále ještě můžete koupit úžasnou zeleninu z nejúrodnějších částí naší země.
Pod ním se nově nachází zajímavá expozice podzemí – Labyrintu, která se stala atrakcí pro turisty i místní. Velice vtipně vedená prohlídka připomíná to, k čemu sloužily městské sklepy, ukazuje alchymistickou dílnu a rovněž i historii „Zelňáku“.
Pokud se do Brna vydáte i s dětmi, doporučuji shlédnout Muzeum hraček v Měnínské bráně. Soukromá sbírka významné brněnské výtvarnice Milady Kollárové ukazuje panenky, vláčky, autíčka, deskové hry našich babiček i prababiček. Některé Kollárová doprovodila i jejich příběhem, v němž seznamuje s původní majitelkou, či majitelem oné věci. Nebo popisuje, jak ji získala. Ze všech koutů dýchá láska a úcta k našim předkům.
Ti nejmenší však nejvíce ocení zvířátka a to nejlépe živá. Brněnská ZOO v půvabné čtvrti Bystrc stojí sice na kopečku a zdaleka nedosahuje výstavnosti pražské konkurentky. Ale působí vlídně a především pak ke svým svěřencům přistupuje přátelsky.
Nesnaží se je ukázat za každou cenu, ale nechává jim určitý prostor pro soukromí. Navíc tu uvidíte nádhernou smečku arktických vlků, kteří se sice zvědavě dívají na příchozí, ale zároveň je děsí každý nezvyklý šramot. Stejně jako odrostlejší mláďata polárních lišek, nebo zvědavé surikaty.
Velký dětský areál s oblíbenými kozami, poníky a dalšími atrakcemi zaručeně zabaví všechny. Problémem zůstává, že rodiče často nemohou odtud své ratolesti dostat. A to by byla škoda. V dolní části zahrady totiž vzniká unikátní Beringia, zaměřená na faunu obou břehů Beringovy úžiny. Už nyní se tu tyčí nádherná dřevěná vesnice, kterou si můžete celou projít. A navíc lze jen přes sklo pozorovat bobří mámu s mláďaty, kteří se jí snaží pomáhat s útlými kmínky stromů
Každý návštěvník si samozřejmě najde v Brně právě ten svůj oblíbený kout. Může procházet výstavy i muzea, nebo odpočívat ve wellness studiích. Brno nabízí veškerý komfort metropole, ale také nádherná přírodní zákoutí třeba na brněnské přehradě, nebo v četných parcích. Pokud ho nasajete plnými doušky, nebude se vám chtít odtud odjet. Město je silně návykové.
Autor: Martina Bittnerová