JS dalajlama – duchovní i světský vůdce tibetského národa oslaví 6. července sedmdesátésedmé narozeniny. Podle tibetského buddhismu je „tulku“, tj. člověk po přiměřených bádáních uznaný za reinkarnaci zemřelé osoby. Což v jeho případě znamená, že je duchovně svázán s třinácti minulými dalajlámy a se samotným Buddhou.
Před více než 70-ti léty navštívila dům jeho rodičů, ubohých rolníků v provincii Amdo v Tibetu speciální delegace. Tříletý chlapec si prohlížel předměty, které přivezli mniši a mnohé označil za své. Předměty, které si takto „přivlastnil“, patřily jeho předchůdci, XIII. Dalajlámovi, který zemřel v roce 1933. Chlapec byl tedy jeho inkarnací. O způsobu takovéto volby může skeptik zapochybovat. Jde však o ojedinělý případ společenské mobility, kdy se hlavou země mohla stát osoba z kterékoliv vrstvy!
V roce 1939 byl chlapec přiveden do Lhasy a prohlášen hlavou tibetských buddhistů. Následovaly roky intenzivní výuky. Ve věku šestnácti let musel převzít plnou světskou i duchovní odpovědnost vyplývající z jeho funkce dalajlamy vlivem problémů, které vznikly v Tibetu s postupující čínskou okupací. Na pozvání Mao Ce-tunga navštívil Čínu v roce 1954. Mezi tibetským národem a čínskou armádou však nebyla možná žádná dohoda. Sedm dní po občanském povstání proti Číňanům, 17. března 1959, dalajlama opustil Lhasu. Začala se naplňovat věštba slavného indického guru Padmasambhavy. Ten v osmém století řekl : „Až přiletí železní ptáci (rozuměj letadla) a přijedou koně na kolech (auta), budou Tibeťané roztroušeni po světě jako mravenci a Buddhovo učení se dostane do nejvzdálenějších zemí.“ Takováto věštba se před 1200 lety vymykala jakékoliv lidské zkušenosti. Přišla neradostná léta, kdy do ciziny utekly desetitisíce Tibeťanů a mučení, hladomor či popravy přinesly skoro milión obětí.
Dalajlamovi bylo poskytnuto útočiště v Indii, kde až dodnes zůstává v malém městečku Dharamshala na severu země. Více než sto tisíc jeho krajanů bylo ochotno následovat ho do exilu, většina z nich se usadila v Indii a Nepálu. V Indii byl dalajlama duchovním vůdcem tibetského národa a oficiálním představitelem jeho vlády v exilu. V roce 2011 se v březnu vzdal své politické funkce se slovy, že to bude v zájmu tibetského lidu. Podle analytiků se tímto krokem pokusil omezit snahu Číny, která si osobuje právo mluvit do výběru příštího duchovního vůdce Tibetu. Novým tibetským premiérem v exilu se stal právník Lozang Sengge, který studoval mimo jiné i práva na Harvardově univerzitě. Tibeťané tak ukončili 300 let trvající tradici, kdy jejich duchovní vůdce byl zároveň vůdcem politickým.
Úsilí dalajlamy o osvobození Tibetu důsledně odmítá použití násilí. Obhajuje mírové řešení založené na toleranci a vzájemném respektu. Řešení, které ochrání historické a kulturní dědictví tibetského lidu. Jeho význam pro Tibet a řešení komplikovaných problémů země je velký. V době, kdy většina národnostních problémů vrcholí násilím (a často s nemalými oběťmi na životech), dalajlama rozvíjí filozofii míru a obrovské úcty ke všemu žijícímu. Tento muž dokázal svým celoživotním trpělivým přesvědčováním světových vládců na svoji stranu získat mocné. Většinou je okouzlil bezelstnou laskavostí, vlídností a osobitým smyslem pro humor. Obdržel mnoho cen, v roce 1989 Nobelovu cenu míru – pár dnů před zvolením V. Havla za prezidenta. Václav Havel byl prvním politikem na světě, který dalajlamu pozval na návštěvu země na oficiální úrovni. A Jeho Svatost dalajlama se rád do České republiky opakovaně vrací – v letech 1997, 2000, 2002, 2003, 2006, 2008, 2009 a naposledy na podzim 2011.
I při svém velkém časovém vytížení si vyčlení si vždy také prostor pro seznámení s občanskými iniciativami, které se zabývají tibetskou otázkou. Osobně se setkal i s některými členy občanského sdružení M.O.S.T. z Ostravy (viz foto). Sdružení se tak dostalo velkého ocenění jejich práce. Tato nevládní organizace poskytuje největší českou pomoc tibetskému exilu v Indii. Projektem „Kmotrovství na dálku“ pomáhá při studiu dětem utíkajícím z Tibetu, podporuje staré Tibeťany a napomáhá udržování původní formy vzdělávání v klášterech Malého Tibetu (Ladaku). Působí také v městečku Mussoorie, kde dalajlama před padesáti lety založil exilovou školu pro malé utečence – Tibetan Homes Foundation. Od roku 2011 sdružení nově obstarává finanční pomoc pro školy ve dvou malých vesnicích přímo ve východním Tibetu.
Sdružení M.O.S.T. formou veřejné sbírky, dárcovskými SMS (na číslo 87777 ve tvaru DMS PROTIBET) a pomocí „kmotrů“ zajišťuje finance, které následně odesílá na potřebná místa. Užití prostředků kontrolují členové při pravidelných ročních návštěvách indických Himálají. Zajišťují písemný kontakt českých dárců s „kmotřenci“, kterých je v současnosti dvěstěpadesát. To vše se uskutečňuje také díky přispění České rozvojové agentury a Ministerstva zahraničních věcí ČR.
Petr ĎÁSEK, Ostrava, občanské sdružení M.O.S.T. www.protibet.org