V následujících řádcích se vám pokusíme přiblížit ty nejdůležitější.
Zkušební doba
Maximální zkušební doba u vedoucích pracovníků může být 6 měsíců, u běžných zaměstnanců zůstává tato doba tříměsíční. Zkušební doba může být sjednána nejvíce na polovinu doby pracovního poměru na dobu určitou.
Zrušení pracovního poměru ve zkušební době lze provést nově již pouze písemně. Pokud není ve zrušení pracovního poměru uveden jiný den, pracovní poměr končí datem doručení oznámení o zrušení pracovního poměru zaměstnanci.
Pracovní poměr na dobu určitou
Nově není možné sjednat pracovní poměr na dobu určitou na lhůtu přesahující 3 roky. Prodloužit či zopakovat smlouvu o pracovním poměru na dobu určitou je možno nejvíce dvakrát, celkem tedy zaměstnanec a zaměstnavatel mohou tuto smlouvu uzavřít třikrát po sobě.
Odstupné
Místo odstupného nyní zaměstnanci, který okamžitě zruší pracovní poměr, připadá náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku za dobu odpovídající délce výpovědní lhůty. Výše odstupného při rozvázání pracovního poměru z důvodů organizačních změn se určuje podle doby trvání pracovního poměru.
Do 1 roku doby trvání pracovního poměru zaměstnanci náleží jednonásobek průměrného výdělku, v případě pracovního poměru v délce 1 – 2 roky dvojnásobek průměrného výdělku a u zaměstnanců s více než dvouletým pracovním poměrem pak trojnásobek průměrného výdělku.
Dohoda o provedení práce
Dohodu o provedení práce je možné uzavřít až na 300 hodin v jednom kalendářním roce, v Dohodě musí být uvedena doba, na kterou se dohoda uzavírá. I zaměstnanci na Dohodu jsou nyní účastni nemocenského pojištění, ale pouze v případě, že jejich příjem za kalendářní měsíc přesáhne 10 tis. Kč. Po skončení Dohody musí zaměstnavatel zaměstnanci vydat zápočtový list.
Odměny a přesčasové práce
V soukromém sektoru je možnost sjednání mzdy s přihlédnutím k práci přesčas v rozsahu až 150 hodin za kalendářní rok u všech zaměstnanců, u vedoucích pracovníků je možné takto přihlédnout až k celkovému rozsahu práce přesčas.
Ve státní a veřejné správě je vedoucímu zaměstnanci plat stanoven s přihlédnutím k případné práci přesčas v rozsahu 150 hodin za kalendářní rok. Do těchto hodin se nepočítají hodiny v noční době, dny pracovního klidu a dny pracovní pohotovosti.
Zdroj: Šubrt, B., Bukovjan, P.: Přehled přijímaných změn v zákoníku práce, zákoně o zaměstnanosti a dalších souvisejících zákonech, Práce a mzda č. 10/2011, Wolters Kluwer ČR a.s.
Autor: Anna Ticháčková