Namítáte, že do práce nechodíte, abyste uklízeli a že od tam je úklidová služba? Bát se nemusíte – čistit nic nebudete. Nejde totiž o klasický úklid, který pravidelně provádíte doma, ale o úklid, který uklidí především vaši mysl.
Pokud ve své kanceláři trávíte hodně času, jistě v ní máte hodně věcí a určitě nebudou jen pracovní. Každý se snaží si své pracoviště alespoň trochu zútulnit. Tu knihou, tu fotkou, jidne květinou či nějakým tím suvenýrem z cest. Čas ale plyne a to co nám dělalo radost před rokem, dnes nás už vůbec těšit nemusí.
Zásady uklízení podle metody KonMari jsou snadné a dlouhodobé. Jedná se o jednorázovou záležitost – tedy jednou a provždy.
Přeneseně jde o nastavení nového systému a o to, začít se na věci dívat jinak. Metoda KonMari vás totiž naučí jak se rozhodovat.
Trik spočívá v uvědomění si, co má cenu si ponechat, jaké věci doopravdy potřebujete či třeba jak a kolik toho nakupujete.
Kdo je Marie Kondo?
Marie Kondo je mladá žena, která se narodila v Japonsku a nyní žije se svou rodinou v Los Angeles. Říká, že jejím posláním, je hledat věci, které nás činí šťasnými a všechn ostatních se zbavovat.
Marie Kondo uklízela ráda již od malička, ale jednou při nervovém záchvatu, kdy omdlela, údajně slyšela hlas, který jí říkal, že by se na věci, jež vyhazuje, měla podívat pozorněji. Poté, co se probrala, si na ta slova vzpomněla a přestala hledat věci, které by se měly vyhodit a místo toho se zaměřila na ty, které si stojí za to ponechat - tedy ty, které jí dělají radost. Zjistila, že se cítí lépe ona i její okolí. A tak se tomu začla věnovat naplno. Založila firmu na organizování, vydala již pět knih. Prodala přes jedenáct miliónů výtisků a díky seriálu na Netflixu se stala celebritou.
Jak na úklid podle metody KonMari?
Důležité je posouvat se v úklidu se systematicky – podle oboru. Tedy vše uklízet zvlášť: dokumenty, knihy, psací potřeby, fotografie (v domácnosti pak oblečení, nádobí apod.)
Každou věc vezměte do ruky a zkuste se na ni nacítit. Pro racionálně uvažujícího člověka to napoprvé nemusí být snadné a bude si asi klepat na čelo. Přesto to zkuste. Držte věc v ruce, zavřete oči a zkuste ji chvíli vnímat. Co cítíte? Máte pocit, že vám dělá radost? Nebo necítíte vůbec nic, anebo vám to vůbec nepříjemné není? Pokud se nemůžete rozhodnout, zamyslete se. Kdybyste onu věc ztralili, koupili byste si ji znovu? Pokud ne, je to jasné, musí pryč.
Ne každý se ale zvládne věci vyhodit. Pokud je to i váš případ, zkuste své věci, které vás už netěší předat dál. Třeba tak udělate radost někomu jinému. Nabídněte je známým, darujte příbuzným nebo je zkuste prodat. Oblečení třeba může jít do kontejneru pro potřebné.
Úklid podle metody KonMari nezvládnete během jednoho dne. Už jen pro to, že každou věc musíte zít do ruky a chvíli o ni poptřemýšlet. Navíc se tak dostáváme do svého nitra a defacto fyzicky kontrontujeme minulost, a to je psychicky náročné. Pustíme-li se do takového úklidu poctivě, může vás to vyčerpat. Důležité je se do ničeho nenutit.
Co by mělo být výsledkem?
Výsledkem by mělo být příjemnější prostředí. Když do místnosti po úklidu vejdete, měli byste cítit radost. Kamkoli se totiž podíváte, uvidíte jen to, co vám činí radost.
S. Š.
foto: pixabay / Konmari Media Inc.