Ať už jde vaše dítě do první nebo deváté třídy, je dobré znát pár tipů a rad pro úspěšnější vycházení s nimi.
Základem dobré komunikace je dítěti vysvětlit dogma věci. Není podstatné mu něco zakázat, ale říct mu důvod, proč tohle a tamto nesmí. Proto se snažte zachovat klid a trpělivost. I když dítě nesouhlasí s Vaším názorem, bude znát podstatné argumenty.
Stejně tak je důležité naslouchat. Neztrácet nervy, ale naopak si ratolest vyslechnout, zeptat se proč, co a jak a případně s ním celou problematiku rozebrat. Dítě bude mít pocit, že na jeho názoru záleží, což ho povede k větší sebedůvěře, než kdybyste se na jeho názor nezeptala.
I psychologové radí, abychom dali dětem volnost v rozhodování. Samozřejmě na něj nebudeme nechávat každodenní důležitá rozhodnutí, ale maličkosti jako jsou „Uděláme si k snídani vajíčka nebo palačinky?“, nebo „Které tričko si dnes vezmeš na sebe?“. Dítě se tím bude učit zodpovědnosti.
Je také dobré využít situace, kdy se dítě vzteká a v tuto chvíli mu dát na vybranou, např. „Budeš svůj pokoj uklízet celý den, nebo půjdeme na koupaliště?“, tímto ho popoženete, protože uvidí motivaci za splněný úkol.
Jak chceme, aby se dítě chovalo, tak se musíme chovat my sami. Jít mu příkladem, dát mu určitou volnost a možnosti k rozhodování. Nikdo není dokonalý, proto je nutné umět odpouštět chyby, kterých se dítě na své dlouhé cestě životem dopustí a být mu oporou, kterou potřebuje.
Jak se říká, trpělivost růže přináší, proto využívejte kompromisů, dělejte malé ústupky, dejte dětem čas. Naučte se měnit konflikt ve hru v tu správnou chvíli a také jim dát možnost volby.
Autor: Jana Čechová