Už tedy víme co je slaďování osobního a pracovního života, ale co se pod tím všechno skrývá, na to se podíváme nyní.
Ve většině případů se slaďování týká žen, proč, to už jsme si řekli, ale ono to zase tak přesné není. Když ženy slaďují, snaží se skloubit rodinu, především péči o děti, s prací.
Nicméně současné trendy podporují i muže jako otce a pečovatele o své děti.
Když se k tomu zároveň připojí potřeba finančního zajištění rodiny, kdy i leckterá žena vydělá více než její muž, tak je rozhodnutí o tom, kdo zůstane na rodičovské nebo bude muset slaďovat, zatímco se druhý partner v tomto období bude více věnovat zaměstnání, nasnadě. Ano i muži slaďují. Nicméně role ženy jako matky, pečovatelky a strážkyně rodinného krbu nám zcela jistě zůstane.
To jsme si odpověděli na otázku, kdo slaďuje, a nyní se podíváme na to, co s čím se vůbec slaďuje. Na jedné straně je to zaměstnání, mění se však strana druhá.
Nejvyšší podíl na skupině slaďujících mají matky na rodičovské dovolené. Když pominu skutečnost, že do zaměstnání musí, z důvodu udržení si určité životní úrovně a tedy z důvodů čistě ekonomických, pak je tu i celá řada dalších podnětů. Mezi ně patří určitá izolace od společnosti během doby péče o dítě, chybějící sociální kontakty a potřeba být mezi lidmi. Dalším z důvodů je potřeba určité seberealizace, vzdělávání se a aktivního naplnění času.
Samozřejmě, že jsou i matky, které se chtějí věnovat pouze výchově dětí a nemají potřebu tyto dvě oblasti jakkoliv slaďovat. Někdo takový ten hnací motor a aktivní způsob života má a někdo ho nemá a nemá ani potřebu ho mít. Důležité je aby se ve své životní roli každý cítil spokojený.
Slaďování se však netýká pouze matek s malými dětmi, slaďovat musí i matky dětí, které již navštěvují mateřskou školku, školu, dokonce i matky dospívajících, protože matkami a pečovatelkami a strážkyněmi rodinného krbu zůstáváme navždy, a tak je to v pořádku.
Slaďovat musí i ti, kteří si tuto situaci nevybrali dobrovolně, prostě ji přinesl život. Tragédie v rodině, péče o zdravotně postiženého, vážně nemocného nebo starého člena rodiny, to vše jsou příčiny, které nutí jejich aktéry v rámci možností ke slaďování.
Slaďování se týká i skloubení zaměstnání se studiem, cestováním, trávením volného času, nicméně v těchto případech nejsme vázaní povinnostmi k druhým, zodpovědnost neseme pouze sami za sebe.
Samozřejmě existují i různé slaďovací kombinace: zaměstnání-rodina-studium; zaměstnání-rodina-volný čas apod. A především ten, kdo v sobě pomyslný „hnací motor“ má, dokáže sladit úplně všechno a bude při tom v pohodě.
V dalších kapitolách se zaměříme především na kombinaci: zaměstnání-rodina, a to ve smyslu péče o děti. Nicméně většina v knize zmíněných postřehů a tipů je použitelná pro všechny výše zmíněné skupiny osob, které se slaďováním přicházejí do styku.
Zdroj: Jak sladit práci a rodinu a nezapomenout na sebe
Renata Rydvalová, Blanka Junová
Nakladatelství GRADA-květen 2011