Mnoho z nás má ale špatné návyky nebo návyky, které již nevyhovují našemu životnímu stylu, a tak je nutné je změnit.
Jak na to?
Návyk se tvoří v mozku. Aby se vytvořil, je třeba danou činnost několikrát zopakovat, ono magické číslo je číslo 21.
Toto číslo je dokázáno mnoha psychologickými průzkumy. Abychom si nový návyk vytvořili a osvojili, potřebujeme k tomu 21 dní, tedy danou věc jedenadvacetkrát zopakovat – bez jediného vynechání!
Jak to vypadá v praxi?
Nejste zvyklí ráno snídat, ale víte, že byste měli?
Neváhejte a začněte hned zítra. Stačí si budík nařídit o patnáct minut dříve, nebo snídani nahradit za některou z neužitečných ranních činností (např. sledování televize, nebo brouzdání po internetu). Aby to nebyl příliš velký šok, začněte s málem, pro začátek vám bude stačit sníst jogurt, banán nebo třeba rohlík s máslem a šunkou. Každé ráno si dopřejte něco malého k snědku, uvidíte, že již po deseti dnech se budete budit s hladem a snesete do žaludku i něco více jako např. vejce. Po jedenadvaceti dnech ranní snídani budete považovat za naprosto samozřejmou věc. Přesvědčte se sami…
Pravidlo jedenadvaceti dní platí, i u jiných činností. Pokud chcete začít chodit spát dřív, udělejte to jedenadvacetkrát po sobě a po dvaadvacáté už to budete brát jako samozřejmost.
Návyky můžete změnit i v zaměstnání. Dobré návyky šetří energii a čas, umožňují vyšší koncentraci a produktivitu.
S novými návyky se neunáhlujte! Pracovat na více změnách najednou je možné pouze v případě, že se jedná o jednoduché změny, jako například protažení zad při práci, uklizení pracovního stolu na konci pracovní doby apod. Posouzení, která změna pro vás bude jednoduchá a která naopak složitá, je na vás. Doporučujeme vybrat návyky, ze kterých budete mít největší užitek, ty mají prioritu.
Martina M.
foto: unsplash