jež se uskutečnila 24. října 2018 v Grand Hotel Bohemia Prague za podpory starosty Prahy 1 a ČVUT, měla neskutečný rozsah.

Od témat jako jsou inovace, robotizace, aviatika, nejnovější technologie výroby, přes poslední dobou zaznamenaný nedostatek vody, naopak nadbytek odpadů a zahlcenost našich měst dopravou, až po vybrané české tvoření, myšlení a sdílení hodnot naší země.

Akce se uskutečnila již třetím rokem, ale v tomto rozsahu účastníků, řečníků a bohatosti témat poprvé. Smyslem celého projektu bylo, je a bude uvědomovat si hodnoty naší země a ocenit schopnosti Čechů. Cílem letošního ročníku bylo propojit technologické firmy, vizionáře, české značky a řemesla se studenty. Protože komu jinému předat poselství než právě mladé generaci.

„Podařilo se nám, že v jeden okamžik vystoupilo na podium v diskusi moderované Vladimírem Krocem 6 skvělých řečníků a vizionářů. Karel Janeček (vizionář, tvůrce Janečkovi metody), Libor Malý (zakladatel Jobs.cz), Ondřej Koukol (z GE Aviation), Ivo Skřenek (zakladatel první elektrárny na bioodpad), Diana Siswartonová (s tématem nechemického čištění vody) a Tereza Podhorská (ze spolku Můžeš podnikat, který inspiruje studenty k podnikání),“ říká Lucie Šarešová, spoluautorka celého projektu Innovation # Naše české ruce.

6 zástupců vybraných firem a institucí předneslo poslední dobou skloňovaná témata. Svůj pohled na Smart City představil skvělý František Bureš (odborník Fakulty dopravní ČVUT), s tématem spolupráce lidí a robotů vystoupil Pavel Bezucký (Universal Robots), téma mileniálové a jejich přístup k zaměstnání v automobilovém průmyslu přednesl David Havelec (Faurecia). O nejnovějších technologiích ve 3D tisku jsme slyšeli od Ondřeje Svobody (Misan), o odpadech a jejich zpracování přednášel Tomáš Voltr (EFG). Samozřejmě nechyběla ani prezentace děkana Fakulty strojní Michaela Valáška, který celou akci od začátku podpořil.

„Konference se zúčastnilo 160 hostů včetně studentů, na galavečer se přidali další hosté a tak celkový počet lidí v sále byl 220. Galavečer byl věnován českým tvůrcům a řemeslům. Představili se tvůrci se svými zajímavými příběhy. Dozvěděli jsme se, jaké to je v současné sobě v naší zemi, když tvoříte rukama,“ říká Jana Vanišová, druhá spolutvůrkyně tohoto rozsáhlého konceptu.

Svou tvorbu představila módní návrhářka Michaela Dúcká, designérka a šperkařka Sylvie Majerová, autorka kabelek de la gray Klára Šedivá, ředitelka značky Kosmetika Capri Jitka Poláková, fashion konzultant ručně šitých obleků a košilí na míru Štěpán Duháň, výrobce českých nožů Josef Pilch, výrobce dřevěných mandolín Rostislav Čapek, tvůrce značky Harmonie Zvuku Tomáš Jarošek, zakladatelka značky Flower Empower tvořící květiny s osobními vzkazy Lenka Čížková a nechyběla ani originální česká značka Klub Pánů z Ponožkovic. Moderace se skvěle chopil Jiří Zeman. Každý z českých tvůrců se aktivně zapojil do společenského programu, který doplnila vynikající stepařská skupina Four Taps, zpívala Veronique Vénos, na piano doprovázel skvělý Milan Jermář. Všem patří velké díky.

Jana Vanišová Lucie Šarešová

Co dodat na závěr? „Zazněla česká národní hymna včetně slovenské části, jelikož velký počet hostů tvořili slovenští kolegové. Velkou ctí a zároveň potěšením bylo ji zazpívat, vytvořit tak nezapomenutelnou atmosféru v sále a dát tak nejen důležitost celé akci, ale i oslavit 100. výročí naší země, protože i tohle bylo od začátku naším záměrem,“ říká Jana Vanišová.

„Máme radost, že se nám podařilo vytvořit tvůrčí a inspirativní náladu a propojit zdánlivě nespojitelné květiny a roboty, nejnovější technologie a tradiční řemesla. Věříme, že oba směry mají v naší zemi budoucnost, jen je potřeba o nich více mluvit a připomínat, že vše se vším souvisí,“ dodává Lucie Šarešová.

Jednoduché poselství letošní akce „Všechno dobře dopadne“ nese GOTS taška ke 100 letům naší země vyrobená přímo k této příležitosti od partnera akce MERCHYOU. Velmi děkujeme.

Pavel Bezucký, Universal Robots

David Havelec, Faurecia

Ondrej Svoboda, Misan

Tomáš Voltr, Energy financial group

František Bureš, odborník ČVUT

Michael Valášek, děkan Fakulty strojní ČVUT

Čeští tvůrci

Veronika Effenbergerová