Jak už to tak ale bývá, člověk míní, život mění, a život ji zavedl k hypotékám. Jak se mladá žena dostane k vedení týmu hypotéčních specialistů? Co je pro klienty důležité pro vyřízení hypotéky i to, jaký se očekává vývoj v souvislosti s koronavirovou pandemií, nám prozdradila v rozhovoru.
Veroniko, Vaše cesta k financím nebyla úplně obvyklá. Studovala jste žurnalistiku, ale skončila jste v oboru finančnictví. Jak jste se to stalo?
K práci v oboru financí jsem se dostala opravdu náhodou. Jednou jsem cestou na kole na křižovatce potkala známého, který již delší čas pracoval v ČMSS (Českomoravské stavební spořitelně pozn. redakce). Když jsme se dali do řeči, nabídl mi možnost pracovat tam jako obchodní zástupce. Moje první reakce byla kategorické ne, ale později mě napadlo, že by to při studiích nebyl špatný přivýdělek. No a nástup do ČMSS mi zcela změnil život. Tu křižovatku, na které jsme se s oním známým tehdy potkali, dnes v duchu přezdívám jako křižovatku života.
Nicméně, psaní pro mne zůstalo koníčkem, jen jsem zjistila, že čísla mě baví více než písmena.
Jak dlouho už dnes v oboru jste?
Již je to sedm let. Mou srdeční záležitostí se staly hypotéky. Hledat a vymýšlet co nejlepší řešení pro klienty, mě dodnes velmi baví, i když to už není mým denním chlebem. Teď spíše řeším, jak hypotéku co nejlépe a co nejrychleji vyřídit.
Jak vypadá Váš běžný pracovní den?
Mé pracovní dny jsou velmi různorodé, protože mám na starosti celou agendu související s obchodem. Každé ráno kontroluji trh s úrokovými sazbami, které pro naše klienty pravidelně aktualizuji. Dále jsem v každodenním kontaktu se svým týmem hypotečních specialistů, se kterými hledáme pro klienty vždy tu nejvýhodnější hypotéku. Jsem rovněž v neustálém kontaktu se zástupci bank, řešíme výjimky pro klienty, ať u metodické, příjmové nebo úrokové. Kromě toho dohlížím na zpracování nabídek a žádostí o hypoteční úvěry a na jejich čerpání. Rovněž jsem v každodenní komunikaci s naším oddělením IT, společně připravujeme novinky, které našim klientům usnadní vyřízení hypotéky.
Pracujete pro start-up Hyponamiru.cz. Specializujete se opravdu jen na oblast hypoték?
Ano. Specializujeme se čistě na hypotéky a jejich refinancování. Chceme se soustředit pečlivě pouze na jedinou oblast a tuto službu pro klienty vyšperkovat tak, aby pro ně byl celý proces srozumitelný a komfortní po celou dobu. Tím, že nejsme zatížení jinými finančními produkty, jsme schopni sledovat metodické novinky či změny a ihned je zapracovávat do našich nabídek, postupů a systémů.
Hypotéku často hledají mladé rodiny, je něco, co byste jim doporučila?
Zvláště pro rodinu, která zvažuje děti či je již má, vidím jako nejdůležitější mít jistotu. A tu v nájmu nikdy nezískají. I já jsem si nájem několikrát vyzkoušela a hned dvakrát jsem se musela stěhovat kvůli tomu, že mi nájemní smlouva nebyla prodloužena. To vás vždy nepříznivě zaskočí. Takovýmto situacím se ve vlastním bydlení na hypotéku vyhnete. Navíc, v případě, že by došlo k tomu, že rodina nebude moct platit nájem, pronajímatel má právo nájem ukončit. S bankou se však dá dohodnout na odkladu splátek. V tom vidím obrovskou výhodu hypotéky oproti nájmu.
A co byste doporučila mladým lidem, kteří žijí sami? Je i pro ně jako řešení vlastního bydlení hypotéka výhodná?
Zázemí rodiny je pro mladé pochopitelně vždy výhodou. Rodiče mohou dětem pomoct například zástavou nemovitosti. Samozřejmě to ale není nezbytné. Pokud má mladý člověk stabilní práci a dobrý příjem na to, aby hypotéku zvládl, je tento produkt vhodný i pro něj. Samotnému žadateli bych určitě doporučila chránit sebe i svůj majetek proti mimořádným událostem, které v životě mohou nastat. Dobré pojištění je nutností.
Na co by si lidé měli dát pozor při výběru hypotéky?
Hypotéka není jednoduchý finanční produkt. Možností, jak hypotéku sestavit, je totiž více a klient sám vše jen velmi těžko uhlídá. V každém případě je potřeba pohlídat si dostatečné příjmy, dostatečnou hodnotu zástavy a potřebnou výši vlastních zdrojů. To vše může mít vliv na úrokovou sazbu hypotéky i pro její hladké schválení. Klientům bych ale doporučila neztrácet čas s orientací v hypoteční problematice a obrátit se na naše hypotéční specialisty. Ušetří čas, peníze a dnes lze bez přehánění říct, že i ochrání své zdraví.
Věřím, že mnoho klientů ocení fakt, že hypotéku nemusí vyřizovat osobně na pobočce bank a vystavovat se tak riziku. Jsme prvním projektem na českém trhu, který sjedná hypotéku od A do Z online. Přes webové rozhraní si klient sám srovná své možnosti, vybere si, co se mu líbí nejvíce a poté za pomoci odborného vedení hypotečního specialisty vyřídí veškeré potřebné formality. Ke kontaktu dochází jen při podpisu, a to ještě ne vždy. S řadou bank máme již spuštěny podpisy formou SMS. V případě, že nikoli, podpis probíhá přes našeho bankovního kurýra.
Co je pro klienty rozhodující pro výběr a získání hypotéky?
To je velice individuální. Klienti se domnívají, že nejdůležitější je úroková sazba. Jistě, je důležitá, stejně tak ale její celé konstrukční řešení. Uvedu příklad, pokud chce klient například stavět v rekreační oblasti, mnohé banky na toto nechtějí přistoupit. Je třeba hledat takovou cestu, kterou je banka ochotna akceptovat, a to i za cenu vyšší úrokové sazby. Hypotéka tedy není jen o úrokové sazbě, ale také o průchodnosti řešení v dané bance. Každá má svá specifika a když je dobře znáte, usnadní to celý proces.
Aktuální doba je, řekněme, složitá. Vyhlídky jsou pro mnohé lidi nejasné. Je nyní vhodné období pro uzavření hypotéky?
Za mne ano. Otázka totiž je, co je vhodné období? Každý potřebuje někde bydlet. Když klient najde nemovitost, která odpovídá jeho představám i situaci, čekání není rozumné a může se ve výsledku prodražit. Hypotéka je podle mne jediný produkt, pro který stojí za to se zadlužit v každé době.
Změnil se přístup bank oproti začátku roku?
V souvislosti s koronavirovou pandemií banky vybírají přísněji, komu hypotéku dají a komu nikoli. Solventnost klienta a jeho potenciální schopnost splácení úvěru i do budoucna se prověřují mnohem hlouběji, než tomu bylo na začátku roku. Získat hypotéku ale určitě není nemožné.
Jaký očekáváte další vývoj?
S rozvolňováním a návratem lidí do práce očekáváme, že banky budou benevolentnější, a hypotéky se stanou dostupnějšími. Navíc se do procesu budou moct vrátit i profese, které byly doposud vyňaty. Vše ale není otázkou následujících dní, ale spíše týdnů a měsíců. Když se podíváme do historie, zlevňování hypoték bylo velmi postupné i v době ekonomické stability. Ekonomická nejistota a větší rizikovost klientů, neumožňují bankám jít až na hranici výnosnosti hypotéky. ČNB od března sice již třikrát snížila repo sazbu na aktuálních 0,25 %, ovšem úrokové sazby v bankách se drží stále kolem 2 %. Úrokové sazby by mohly poklesnout, ale výraznější pokles odhaduji spíše na měsíce. Nacházíme se v době ekonomického rizika a jakýkoli vývoj je velmi složité odhadovat. Uvidíme, jak se situace vyvine v dalších týdnech. Vše bedlivě sledujeme.
Děkujeme za rozhovor!